Bayram Göçmen

Zoolog Bayram Göçmen vefat etti

4 dakikalık içerik

Zoolog Prof. Dr. Bayram Göçmen, bugün vefat etti. 54 yaşındaki Göçmen, uzun bir süredir kanser tedavisi görüyordu. Kıbrıs Türkü olan Göçmen, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilimdalında öğretim üyesiydi.

Bayram Göçmen, 23 Aralık 1965 tarihinde şu anki Güney Kıbrıs’ın Limasol iline bağlı Çanakkale’de (Kantou) doğdu. Gazi Üniversitesi’nde mimarlık bölümünü 2 yıl okudu ve ardından Kuzey Kıbrıs’a dönerek zorunlu askerlik hizmetini tamamladı. Bayram Göçmen tekrar Anadolu’ya gelerek bu sefer Ege Üniversitesi’nde zooloji bölümüne devam etti ve buradan 100 üzerinden 91 puanla mezun oldu.

Bayram Göçmen, 1991 yılında Ege Üniversitesi Zooloji Bölümü’nde araştırma görevlisi olarak kariyerine başladı. 1997 yılında Ege Üniversitesi Zooloji bölümüne yardımcı doçent olarak atanan Göçmen, 2004 yılında doçent, 2009 yılında ise profesör oldu.

60’ın üzerinde alt tür keşfetti

Merhum Bayram Göçmen, hakemli dergilerde 169 bilimsel makaleye; parazitoloji üzerine iki ders kitabına; hayvan fizyolojisi üzerine bir ders kitabına; 28 ulusal ve 23 uluslararası bilimsel sözlü / poster sunumlara da ve birçok kitap ve çalışmaya sahipti.

Bayram Göçmen, Türk Parazitoloji Derneği ( TPD ), Protozoologists Toplum ( SOP ), İngiliz Herpetoloji Derneği (BHS) ve Societas Europea Herpetologica (SEH) üyesiydi.

Bayram Göçmen, Türkiye ve KKTC’de yaptığı arazi çalışmalarıyla 60’ın üzerinde alt tür keşfi yaptı. Prof. Dr. Göçmen, yılan, kurbağa, semender gibi birçok sürüngen canlı üzerinde çalıştı. Göçmen, yılan zehrinin ilaç yapımında kullanılabilmesi için de araştırmalar yürütmekteydi.

Bayram Göçmen’in youtube kanalından paylaştığı bir tarak parmaklı kertenkele videosu;

Protozooloji, zooloji ve herpetoloji alanlarındaki başarılarından ve bu alanlara katkılarından ötürü Zoolog Bayram Göçmen hocamızın adı veya soyadı birçok yeni keşfedilen taksona verilmişti. Bunlar;

2009 yılında keşfedilen Hintli bir solucan türünde bulanan protozon-sporozon türü olan Nematocystis bayrami; Denizli’de 2014’te bulunan endemik bir örümcek türü olan Typhlonesticus gocmeni; 2014 yılında Antalya’da bulunan endemik bir akrep türü Euscorpius gocmeni; Yine 2014’te keşfedilen Antalya Salamander’ın endemik bir ırkı Lyciasalamandra antalyana gocmeni; 2015’te keşfedilen Alanya Salamander’in endemik bir ırkı Lyciasalamandra atifi bayrami ve 2017’de bulunan endemik sayılabilecek çalı-cricets türü olan Bradyporus gocmeni’dir.

Bayram Göçmen aynı zamanda doğa fotoğrafçılığı tutkunuydu.

zoolog
Bayram Göçmen

Bayram Göçmen Kişisel Web Sitesi