BilimDoğaHaber

Zeytin çekirdeğinden doğada çözülebilen biyoplastik

Plastik poşetlerin kullanımına yönelik kısıtlamalar, plastik ürünlerin doğaya bilinçsizce bırakılması derken plastik hem hayatımızın hem de gündemimizin önemli bir parçası halinde. İstanbul’da yaşayan üç genç girişimci, zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretiyor. Bu biyoplastik ürünler, doğada çözülebiliyor.

Zeytin çekirdeğinden biyoplastik üreten bu ekibin yöntemi, çekirdekte bulunan selüloz maddesinin kullanımı ile elde ediliyor. Bu çalışmanın diğer çalışmalardan farkı ise zeytin yağı fabrikalarından atık olarak alınan ürünün üzerinde çalışılıp, sürdürülebilir bir çevre ekosistemi sağlamaya katkısıdır. Elektronik ve gıda paketlemesinde kullanılan bu biyoplastik ürünün 1 kilogramı ile 6 kilogram karbondioksit salınımı azaltılıyor.

BBC Türkçe’ye konuşan Ahmet Fatih Ayaş ve Mehmet Emin Öz, evde kurdukları laboratuvardaki ilk denemelerinin başarısızlıkla sonuçlandığını ifade etti. Başarısız geçen birçok denemenin ardından bir numune oluşturabilen girişimci gençler, bu numune ile farklı alanlarda ödüller aldıklarını ve projeyi ilerlettiklerini söyledi. Projenin çıkış noktası ise şirketin CEO’su ve aynı zamanda gıda mühendisi olan Duygu Yılmaz’ın günlük yaşantısında karşılaştığı bir durumu araştırmasından kaynaklanıyor. Yılmaz, babasının her sabah ‘midesine iyi geldiğini’ düşünerek yuttuğu zeytin çekirdeklerini araştırmaya koyuluyor. Yılmaz, Ayaş ve Öz çalışmalar sonucunda zeytin çekirdeğinden biyoplastik üretimine başlıyorlar.

Ekip, şu ana kadar 5 ton zeytin çekirdeğinden 3,5 ton plastik üretti.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/vert-fut-47076693

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Balık derisinden biyoçözünür plastik geliştirildi

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir