zeerzevan gökyüzü gözlem astronomi Tübitak

Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği Yarın Başlıyor

8 dakikalık içerik

Tübitak’ın koordinasyonunda düzenlenen 2. Diyarbakır Zerzervan Gökyüzü Gözlem Etkinliği başlıyor. 9-12 Haziran’da Diyarbakır Zerzevan Kalesi’nde gerçekleştirilecek etkinlikte binin üzerinde genç ve ailesi yer alacak. Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin açılısını Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal yapacak.

Sanayi ve Teknoloji, Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm bakanlıklarının himayesinde, Diyarbakır Valiliği ve Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ile Karacadağ Kalkınma Ajansı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı‘nın (TGA) destek ve katkılarıyla organzie edilen bu etkinlikte teleskopla gece gözlemi, astronomi sohbetleri, konserler ve astronomi atölyeleri gerçekleşecek. Katılımcılar Zerzevan kalesi çevresinde çadır kampında konaklayacak ve gece yıldız gözlemlerini gerçekleştirebilecek.

TÜBİTAK’ın koordinasyonundaki Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliğine yoğun ilgi

Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği için önceden onlinee başvuru yapanlar arasından kura çekilerek katılımcılar belirlendi. 6 bin 600 kişinin başvursu içindeen bine yakın katılımcı seçildi. Başvurularda kadınların %56’yla yüksek oranlarda olmasıs dikkatlerden kaçmadı. Kura sonucunda belirlenen katılımcıların ise geniş bir yaş grubundan olduğu görüldü. En geç katılımcı 1 en yaşlı katılımcı ise 86 yaşında olduğu. görüldü. Profesyönel ve amatör astronomlar, astronomiye ilgisi olanlar ve pek çok kişşi etkinlikte yer alacak.

Milli Uzay Programı’nın da anlatılacağı etkinlikte ayrıca Zerezevan Kalesi ve tarihi de katılımcılara anlatılacak. Zerzavan Kalesi Kazı Başkanı Doç. Dr. Aytaç Coşkun, Zerzevan Kazıları ile ilgili yapılan çalışmaları katılımcılarla paylaşacak. İki gün boyunca Diyarbakır Devlet Klâsik Türk Müziği ve Medeniyetler Korosu, kalenin önünde katılımcılara müzik dinletisi sunacak.

Ötegezegenler, uydu teknolojileri, aynalardaki yıldızlar, ışık kirliliği, gökyüzünü tanıyalım, temel astronomi konularında doğru bilinen yanlışlar, gökte ne var, yere yakın geçiş yapan astroitler, yıldız örtülmeleri, uzay havası, pulsarlar ve karadelikler, kutup araştırmaları konuları Zerzevan Gökyüzü Gözlem Etkinliği’nin en dikkat çeken konu başlıkları.

Zerzevan Kalesi ve Mithras Tapınağı neden önemi

Tarihi 3 bin yıl önceye dayanan Zerzevan Kalesi, Türkiye’de en iyi gökyüzü gözlemi yapılan 10 yer arasında yer alıyor. UNESCO tarafından 2020 yılında Dünya Mirası Geçici Listesi’ne alınan Zerzevan Kalesi ve kale içinde bulunan Mithras Tapınağı, sadece arkeoloji değil, bilim ve gökyüzü ve doğa meraklılarının da ilgisini çekiyor. Zerzevan Kalesi Roma’nın bir sınır garnizonu olarak kurulmuş. ancak daha öncesinde Asur Döneminee uzanan bir geçmişi var. MÖ 880 yılına kadar uzanan bu geçmişinde MS 3. yüzyıldaki Roma Dönemi askeri yerleşimi sırasında inşaa edilmiş bir kale. 1766 yılından itibaren çokk sayıda seyyahın ziyarert ettiği bu alan 1890’larda yerleşim amaçlı kullanılmıştır. Daha sonra buradaki halk 1967’de kaleye yakın Demirölçek Köyünü kurmuş ve kale bölgesinden taşınmıştır.

Zerzavan Kale’nin içinde bulunan Mithras Tapınağı ise ayrıca ilgi çekici bir yapı. Bu tapınak yeraltına ana kaya oyularak inşa edilmiş Roma’nın gizem dinine ait bir yapı. Kayaya oyulmuş sütunlu bu yapı içinde hale kullanılan boyaların kalıntıları görülebiliyor. Mithras’ın boğa kurban etme sahnesi gibi nişleri olan Mithras Tapınağı, su çanağı, kanallar, havuz gibi yapıları da içeriyor. Hıristiyanlığın yayılması ile birlikte burada Mithraeum tahrip edilmiş ve kapatılmıştır.

Mithas tanrısı Hint-Pers Kökenli bir Güneş Tanrısıdır. Mithras kültü güneşe tapınmaya dayanır. Mithras gizem dini Roma’nın egemen olduğu bölgelerde görülür. Askerler, aristokratlar ve tüccarlar arasında yaygın bir inanış olmuştur. M.S. 2. ve M.S. 3. yüzyılda Rooma İmparatorluğunda etkisini genişletmiş bir külttür. Ancak M.S. 4. yüzyılda Hristiyanlığın etkisiyle yasaklanmıştır.

Mithraeum olarak bilinen Mithras dinin kült alanlarında dini ritüeller gerçekleştirilir. Gizlilik içinde ve dışarıya kapalı gerçekleştirilen Mithras dini ritüellerinin ortaya çıkarılmasında Zerzevan kalesinde bulunan bu Mithraeum’un bulunma  Yapı, Roma İmparatorluğu’nun doğu sınırındaki ilk, dünyada ortaya çıkarılmış son önemli Mithraeumdur. Zerzevan Kale’sindeki bu kült alan, törenleri büyük bir gizlilik içinde ve dışarıya kapalı gerçekleştirilmiş olan bu inancın, günümüzde ortaya çıkarılması açısından oldukça önemlidir.