kurt insan çatışması
/

Yüzyıllardır süren kurt – insan çatışmaları

6 dakikalık içerik
kurt saldırısı
Kurtlar, besin zincirinin en üst basamağında yer alan canlılardandır.

Kurt ve insanlar arasındaki çatışmalar yüzyıllardır sürüp gitmekte; kurtlar, evcil hayvanları ve insanlar da kurtları avlar.

Kurt, bilimsel adıyla Canis lupus, dünya çapında ekosistemin en üst basamağında yer alan anahtar bir tür olmasına rağmen aynı zamanda evcil hayvanlara da zarar veren etçil bir türdür. Ülkemizde kurtların adını daha çok, küçükbaş hayvanlara saldırdığı yönündeki haberlerle duyuyoruz.

Düzce Üniversitesi Orman Fakültesi’nden yaban hayatı ekoloğu Dr. Öğretim Üyesi Hüseyin Ambarlı, Avrupa Yaban Hayatı Araştırmaları dergisinde bir çalışma yayımladı. Dr. Ambarlı, “Kurt-insan çatışmalarının analizi: zararı azaltmak için önlemler” başlıklı çalışmasında, ülkemizdeki insanlar ve kurtlar arasındaki karşılaşmalara değindi. ODTÜ Biyoloji Bölümü’nden doktora derecesini alan Dr. Hüseyin Ambarlı, ülkemizin kuzeydoğusunda boz ayı uzamsal-zamansal ekoloji ve popülasyon tahmin yöntemleri üzerine çalışmış ve yüksek lisans çalışmasında ise kuzeydoğu bölgesindeki insan – ayı çatışmalarının analizini yapmıştı.

Kurt – insan çatışmaları haritalandırıldı

kurt avı

Hüseyin Ambarlı, kurt – insan çatışmalarını, türün ekolojisini ve dağılımını inceledi. Dr. Ambarlı çalışmasını, Türkiye ve Asya’da yeterince araştırma olmadığı için ulusal medya arşivinden ve ISI Bilimsel veri tabanından elde edilen 234 olaydaki verilerle destekledi. Çalışma, 2002-2017 arasında ülkemizdeki kurt – insan çatışmalarının güncel durumu ve sonuçlarını göstermektedir.

Çalışmaya göre kurt ve insanlar arasındaki çatışmaların çoğunluğu (yüzde 91’i) basın organlarında olumsuz bir şekilde yer aldı. Bu olayların yüzde 64’ü evcil hayvanlara ve yüzde 25’i insanlara yapılan saldırılarla ilgili. Ülkemizden elde edilen kaynaklara göre kurtlar, yüzde 79 oranla, Avrupa ve Amerika’dakilerin aksine genelde evcil hayvanlardan koyun ve keçilere zarar veriyor. Avrupa ve Amerika’da kurtlar daha çok büyükbaş hayvanları hedef alıyor.

Dr. Hüseyin Ambarlı, bir harita ile de analizini derinleştirdi. Haritada, kırmızı tonlarıyla gösterilen yerler kurt-insan çatışmalarının normalden daha fazla yaşandığı bölgeler. Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu, yoğun hayvancılık faaliyetleri ve bazı kurtların kuduz olmasından dolayı çatışmanın yaşandığı en yoğun bölge olarak göze çarpıyor.

kurt insan çatışmaları

Kurtlar saldırı için daha çok nereleri tercih ediyor?

Dr. Ambarlı’ya göre kurtların, hayvanlara zarar verme oranları açık arazilerde ve derme çatma korunan ağıllarda önemli ölçüde daha yüksek. Hayvanlara verilen zarar genelde akşam saatlerinde gerçekleşirken, insanlara verilen zarar gündüz saatlerinde gerçekleşiyor.

kurt saldırısı
Kurt saldırısında telef olan koyunlar.

Dikkat çekici bir şekilde, çoban köpeklerinin varlığın, kurtların zarar verme oranını önemli ölçüde değiştirmediği ortaya çıktı. Araştırmalarda, son 15 yıl içinde 58 kurt – insan karşılaşması yaşandığı tespit edildi. Bu olaylarda 5’i doğrudan kurt saldırısıyla, diğerleri şok geçirme ve kuduz bulaşmasından dolayı 12 insan öldü. Ayrıca 107 kişi yaralandı.

Çalışmaya göre saldırıların yüzde 64’ü kuduz kurtlarla ilişkili. Kurtlar, kuduz hastalığını köpeklerden ve diğer canlılardan kapıyor. Kurtlara kuduz bulaşmasını ve kuduz kurtların saldırısını önlemek için Dr. Ambarlı, kırsal alanlardaki çöplük alanlarının etrafının kapatılmasını ve özellikle yabanileşmiş köpeklerin, tilkilerin ve çakalların aşılanmasını öneriyor.

kurt insan çatışması

Kaynak;

Avrupa Yaban Hayatı Araştırmaları