yurt dışında araştırmacı olmak
/

Yurt dışında araştırmacı olmak

Araştırmacı Lara Pivodic, yurt dışında araştırmacı olanların ekibe ısınmasını sağlayacak püf noktaları yazdı.

10 dakikalık içerik

Yurt dışında araştırmacı olmak bazen zor bazen kolay görünebilir. Birçoğumuzun hemfikir olacağı nokta ne olursa olsun başka bir ülkeye alışmanın biraz zaman alacağıdır. Nature’da yayımlanan bir makale, ekibe yeni katılan bir araştırmacıyı ortama nasıl adapte edebileceğimizi açıklamaya çalışıyor. 

Araştırmacılar, bazen doğup büyüdükleri topraklardan ayrılarak çalışmasını daha iyi yürütebileceğini düşündüğü başka ülkelere gider. Nature Kariyer Topluluğu’ndan araştırmacı Lara Pivodic, başka bir ülkede çalışmalarını yürüten araştırmacılara nasıl yardımcı olunabileceğini kaleme aldı. Pivodic, yazısında 7 başlık altında yeni gelen araştırmacıya yardım etmenin inceliklerini açıkladı. Pivodic’in yazısını sizler için Türkçe’ye çevirdik.

Sağlık bilimi araştırmacısı Lara Pivodic, çalışmaları için Belçika, Hollanda ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere birçok ülkede yaşadığını belirtiyor. Pivodic, yazısının başında, “Yurt dışına taşınan her araştırmacıyı destekleyen birkaç kişi olduğunu öğrendim. Hareketliliğe değer veren ve genellikle bunu araştırmacılardan bekleyen günümüzün küresel araştırma ortamında, bu yerel ekiplerin yurtdışındaki meslektaşlarının iyi bir başlangıç yapmasına yardımcı olma sorumluluğu bulunur.” diyor.

Kendi deneyimlerinden yola çıkarak bu makaleyi kaleme alan Pivodic, yeni ekip üyesinin desteklendiği bir ortamın farklarını vurguluyor. Pivodic’in kaleminden araştırma ekiplerinin yapabileceği yedi misafirperver davranış;

“Hoş geldin” demekten kendinizi alıkoymayın

İlk izlenimler her iki taraf için de geçerlidir ve aynı zamanda ilerleyen günler için tonu belirleyebilir. Birinin gruba katıldığının farkında olmak, ilk iş gününün tarihini bilmek ve bir şekilde “hoş geldiniz” demek büyük önem arz ediyor. Doktora öğrencisi olarak Birleşik Krallık’a gittiğim ilk gün akademik danışmanlarımla toplantı yapmıştım.

Onlara kuruluşun değerli bir üyesi olduğunu gösterin

Bu adım, kısa süreliğine bile olsa önemli. Yeni gelenleri, seminerler, dergi kulüpleri veya ekip oluşturma etkinlikleri gibi diğer laboratuvar üyelerinin katılması beklenen tüm faaliyetlere davet edin. Birleşik Krallık’taki altı aylık misafir araştırmacılık dönemimin ilk ayında, çalışmamı aylık bir seminerde sunmaya, dergi kulübü için bir makale seçmeye ve enstitünün araştırma paylaşma konusundaki çalışma grubuna katılmaya davet edildim. Bu beni motive etti ve kendimi ekibin diğer üyeleriyle eşit derecede değerli hissettirdi.

Gözden ırak olan gönülden de ırak olur 

Yurt dışında araştırmacı olmak kendini her anlamda yalnız hissetmeye neden olabilir. Bu yüzden ekibin içinde yalnız hissetmemek de çok önemli. Yeni üyelere diğer meslektaşlarının yanında veya yakınında bir çalışma alanı tahsis edin. Bu, yeni üyenizin ekibe alışmasını büyük ölçüde artıracak, yeni laboratuvarda işlerin nasıl yürüdüğünü hızlı bir şekilde kavramasına yardımcı olacak ve bilgi alışverişini teşvik edecektir.

Ona ‘Burada işlerin nasıl yapıldığını’ öğretmek yerine, projelere yaklaşım tarzına ilgi gösterin

Belçika’da bir doktora değişim öğrencisi ile ilgilenirken, ona iş arkadaşlarıyla ne sıklıkta görüşmek istediğini sordum. Ekip olarak onun tercihine göre hareket ettik. Yeni meslektaşınız, ülkenizdeki alana ilişkin karakteristik olandan farklı bir kariyer yoluna sahip olabilir. Eşit niteliklere sahip olup olmadıklarını merak etmek yerine, yol boyunca öğrendiklerinizi karşılaştırın ve deneyimlerinizin, becerilerinizin birbirlerini nasıl tamamlayabileceğini düşünün.

Kültürel farklılıklar hakkında kapsamlı bir şekilde konuşun

Uluslararası işbirliğinin önemi, yeni bir meslektaşın hem iş hem de sosyal alanlara getirebileceği farklı algılardan, iletişim tarzlarından, çalışma tarzlarından, geleneklerden ve diğer çeşitlilikten gelir. Farklılıkları anlamak ve bunlar hakkında konuşmak, ortaya çıkabilecek çatışmaları önlemeye yardımcı olacaktır. Yine de ortaya çıkarsa, gelecekte benzer durumların nasıl üstesinden gelineceği konusunda daha kolay anlaşabilirsiniz.

Belçika’ya vardığımda, Hollanda’daki önceki araştırma görevimden daha ‘doğrudan’ bir iletişim tarzına alıştığımı fark ettim. Bu, hibe başvuruları için görüşmeler ve proje ortaklarıyla müzakereler konusunda tavsiye istememe neden oldu. Bu tür değişimlerin başarılı ortaklıklar kurmamda ve sürdürmemde çok yardımcı olduğuna ikna oldum.

Uygulamalı konularda yardım teklif edin

Yurt dışında araştırmacı olacaklar için birçok yenilik, farklılık zorlayıcı olabilir. Yeni bir sağlık sistemini öğrenmek veya çocuk bakımı ayarlamak en iyi ihtimalle zaman alıcı, en kötü ihtimalle sinir bozucu gelebilir. Belçika’da sağlık sigortası ve yıllık toplu taşıma kartı düzenlememe yardım eden, şehirdeki en iyi ekmeği satan yeri gösteren bir iş arkadaşıma minnettarım. İdeal olan, üniversiten uluslararası ofisinin hangi idari ve uygulamalı konuların nasıl düzenlenmesi gerektiğini açıklayan bir karşılama paketi oluşturmasıdır. Bu paketlerden yeni gelen araştırmacının bir tane aldığından emin olun. Böylelikle arkadaşınıza yardım etmiş olursunuz.

Küçük görünen şeylere dikkat edin

Hayatı, özellikle sosyal hayatı alt üst olmuş biri için küçük şeyler önemlidir. İş dışında birlikte bir kahve içmeyi teklif etmek veya yeni meslektaşınıza şehirde güzel bir yer göstermeyi sunmak bir süreliğine yer değiştirmenin stresini unutmalarına yardımcı olabilir. Birleşik Krallık’ta kaldığım süre boyunca bir doktora grubuna katılmıştım. Grup, üniversitemize yakın bir kafede haftalık Cuma kahvaltıları düzenliyordu. Bu kahvaltılar bağ kurmamızı sağladı ve iş yeri dışındaki Birleşik Krallık yaşamı hakkında çok şey öğrenmeme katkıda bulundu.

Kaynak;

Nature