Haber

Yunusların eğlencesi de kirpi balıklarını şişirmekmiş

BBC belgesel dizisi ‘Spy in the Pods’un yeni yayınından çıkan bir görüntüye göre, yunuslar eğlenmek amacıyla kirpi balıklarını tehdit ediyor. Sonucunda ise kirpi balıkları kendilerini şişirerek, kimyasal savunma mekanizmalarını aktifleştiriyor.

Hayvanların da madde bağımlılığı sorunu olduğu bilinmektedir. Atların hülüsinojenik otları yemeyi sevmesi, yaban geyiklerinin narkotik likenleri sevmesi gibi örnekler vardır. Bazı araştırmacılar ise maymunların şeker bakımından zengin ve etanol içeren meyveleri sevmesini insanların alkol kullanımı gibi olduğunu açıklar. Şimdi bu örneklere bir yenisi daha eklendi; yunuslar!

Kirpi balıkları, tehdit edildiğinde güçlü bir savunma kimyasalları üretir. Yunuslar, kirpi balıkları ile oynayarak bu kimyasalları üretmelerinden hoşlanıyor.

Kaynak; https://www.smithsonianmag.com/smart-news/dolphins-seem-to-use-toxic-pufferfish-to-get-high-180948219/

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
DoğaHaber

Sakarya'da 3 yunus ölü olarak bulundu

Özel HaberlerSöyleşilerTürkiye

Denizlerde özgürce yüzen yunuslar havuzlara kapatılıyor – Yunus park

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

1 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: