embriyo
///

Yumurta ve Sperm Olmadan Embriyo Geliştirildi

2 dakikalık içerik

İsrail’deki Wiezmann Bilim Enstitüsü’nden bilim insanları yumurta ve sperm olmadan insan embriyosuna benzeyen bir model geliştirdi. Laboratuvar ortamında elde dilen embriyo modeli 14 günlük bir embriyo ile neredeyse aynı. Üstelik gebelerde olan hamilelik hormonlarını bile salgılıyor. Nature dergisinde yayınlanan çalışmaya göre üretilen bu embriyo, plasenta, yumurta kesesi, koryonik kese ve diğer dış dokulara da sahip. Çalışmanın öncüsü Profesör Jacob Hanna’nın embriyonun benzeri görülmemiş bir fırsat olabileceğini ifade etti.

Sperm- ve-yumurta-olmadan-embriyo-geliştirildi

“Gerçek Bir İnsan Embriyosunun Gelişimini Taklit Ediyor”

Araştırmayla ilgili konuşan Hanna, embriyonun ilk ayının kara kutu olduğunu ancak geri kalan 8 ayda büyüme yaşanacağını açıkladı. Hanna üretilen embriyo hakkında şu ifadeleri kullandı: “Gerçek bir insan embriyosunun gelişimini, özellikle de son derece ince mimarisinin ortaya çıkışını yakından taklit ediyor.”

Enstitü araştırmacıları daha önce denenmiş fare embriyo modellerine göre geliştirilen kök hücre deneylerine dayanarak insan embriyosu geliştirildi.

Doktorlar döllenmiş yumurta olmadan başlangıç malzemesi olarak kullanılan nahif kök hücreleri vücuttaki bir doku türüne dönüşecek şekilde programladı. Bu aşamadan sonra hücreleri insan embriyosuna göre üç gruba böldü. Daha sonra embriyoya dönüşecek hücreleri kendi haline bıraktılar. Ardından genetiğiyle oynanmadan geliştirilen hücreler plasenta, yumurta kesesi ve koriyonik keseyi sorunsuz oluşturdu. Bu süreçlerden geçirilen kök hücre temelli embriyo benzeri yapı, sekiz günün ardından rahim dışında gelişebiliyor. 14 günün ardından bir sonraki aşamaya geçen embriyonun vücut organları gelişiyor.

Kaynakça:

Euro News