HaberSağlık

Yüksek yağlı diyetler beyin gelişimi için tehlikeli!

Bebeklik ve çocukluk dönemlerinde doğru beslenmenin önemi özellikle, beyin gelişimi için, herkes tarafından bilinir. Özellikle “doğru” beslenme çocuklarda beyin gelişimi açısından da önemli. Her ne kadar çocukların doğru beslenmeleri konusunda dikkatli davranılsa da ergenlik çağına erişen çocukların beslenmelerini kontrol etmek ebeveynlerin elinde olamıyor. Popüler kültürün ve çevrenin etkisiyle ergenliğe erişen, hatta daha önceki yaşlardan itibaren genç ve çocuklar obezite ihtimalini yükselten fastfood ve yüksek yağ içeren gıdalarla besleniyor.

beyin gelişimi

ETH Zurich ve University of Zurich araştırmacıları, uzun süren araştırmaları sonucu toplumdaki fastfood ve yüksek yağ içeren gıdalarla beslenme yönteminin beynin fiziksel gelişimini kötü yönde etkilediğini gördüler. Özellikle adölesan çağdaki gençlerin beyin gelişim ve olgunlaşması sürecinde problemlere sebep olabiliyor.

burger, hamburger, bacon burger

Fastfood ve yüksek yağ içeren besinlerin özellikle ergenlik çağındaki gençlerin beyin gelişimi sürecini tehlikeye attığı, kognitif(zihinsel) hasarlara, hafıza problemleri ve kişilik kontrolüyle ilgili sorunlara sebep olduğu ortaya çıkartıldı.

rat

Bilim adamlarının fareler üzerinde yaptıkları deneylerde, yüksek yağ içeren bir diyetle beslenen genç farelerin dört hafta gibi bir sürede bilişsel fonksiyonların olumsuz sonuçlar ortaya çıktı. Daha da ilginci, farelerdeki bilişsel bozulmanın, farelerin kilo almasıyla ilgili olmadığı ve kilo almadan önce ortaya çıktığı görüldü.

beyin

Bu çalışmayı yürüten araştırmacılardan Urs Meyer ebeveynlerin, çocukluk çağında, gençlik döneminde ve adölesanlarda besin değeri yüksek yiyeceklerle dengeli bir diyeti takip etmelerini tavsiye ediyor.


Molecular Psychiatry


Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
HaberÖzel HaberlerSöyleşiler

Göcek yangını sonrası ağaçlandırma önerileri ne kadar doğru?

Haber

Tamamen bilgisayarla oluşturulan ilk bakteriyel genom

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir