enerji üretimi

Yüksek irtifada enerji üretimi

2 dakikalık içerik

Science News’deki yeni bir makaleye göre, ‘Havadaki Rüzgar Enerjisi Sistemleri’ (Airborne Wind Energy Systems / AWES) rüzgar enerjisini toplamak ve enerji üretimi için yeni bir teknoloji türü. Geleneksel bir rüzgar türbininin pahalı ve ağır kulesi ve rotoru burada sırasıyla hafif bir ip ve bir uçakla (esnek dev uçurtmalar veya büyük uçaklar) değiştirilir. AWES, zemin oluşturma şemasında, bir elektrik jeneratörünü yere hareket ettirmek için ipin gerilim kuvvetini kullanır. Rüzgarların daha yoğun ve daha az kesintili olduğu yüksek irtifalarda (500 metreden fazla) çalışır. Aynı zamanda kolay taşınmaları, onları uzak ve zor erişim alanlarında enerji üretmeye uygun hale getirir.

Bu çerçevede, UC3M (University Carlos III de Madrid) araştırmacıları, AWES için yeni bir uçuş simülatörü sundular.

Simülatör ile birlikte, araştırmacılar AWES için bir test uçağı geliştirdiler. Test uçağı çeşitli araçlarla donatıldı ve uçurtmanın konumu, hızı, saldırı ve yan kayma açıları, bağlama gerginlikleri gibi önemli bilgiler birçok uçuş boyunca kaydedildi. Deneysel veriler daha sonra yukarıda belirtilen simülatör ve farklı yazılım araçlarını doğrulamak için kullanıldı.

Yüksek irtifalarda enerji üretimi ile ilgili yeni şirketler oluşturulması, son birkaç yılda Avrupa Komisyonu’nun finansal desteği nedeniyle önemli ölçüde büyüdü.

Sciencedirect