HaberÖzel Haberler

YouTube’un popüler Açık Ders Kanalları

Açık Ders Malzemeleri (Open courseware – OCW), üniversitelerde oluşturulan ders materyallerini anlatan bir terim. Temeli ders notları, ders sunumları, derse ait videolar, ses kayıtları gibi pek çok malzemenin açık olarak sunulmasına dayanır. 90’lı yıllarda ortaya çıkan açık ders malzemeleri, Avrupa’dan sonra Amerika’da oldukça büyük bir ivme yakaladı. Özellikle, Massachusetts Institute of Technology (MIT)’nin OCW materyalleri hem YouTube hem de diğer platformlarda oldukça başarılıdır.  

Bu yazımızda sizler için YouTube’da derslerini yayınlayan üniversiteleri derledik. Listemizde hem yurtdışındaki kaynaklar hem de Türkiye’deki kaynaklar bulunuyor. Ayrıca listemizin sonunda bir bonus var.

1-) MIT OpenCourseWare (OCW)

MIT’i çok uzun süredir derslerini video kaydına alıp yayınlıyor. Farklı hocalardan, değişik ders anlatımlarına ulaşmak mümkün. Günümüzde OpenCourseWare alanında materyal üretimi olsun materyallerin yayınlanması olsun MIT en önde olan üniversite.

MIT OpenCourseWare’ın geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir ders videosu;

2-) Stanfordonline

Stanfordonline, Profesyonel Gelişim Merkezi tarafından yayınlanan OCW. Burada çalışanlar ya da uzaktan erişimle eğitim alanlar için farklı alanlarda dersler yayınlanıyor.

Stanfordonline’ın yayımladığı bir ders videosuna aşağıdan ulaşabilirsiniz;

3-) UCI Open

California Üniversitesi, UCIrvine OCW çalışmaları kapsamında pek çok dersin videosu ve materyalini online olarak sunmuş durumda. YouTube kanalı oldukça düzenli ve kapsayıcı. Mottosu ise “learn anything, learn anytime, learn anywhere (bir şey öğren, her zaman öğren, her yerde öğren)”.

Aşağıdaki videodan bağlantıya tıklayarak UCI Open’ın ders videolarına ulaşabilirsiniz;

4-) YaleCourses

Yale Üniversitesi’nden derslerin yer aldığı kanalda pek çok ders bulunuyor. Ayrıca Yale Üniversitesi’nin çevrimiçi eğitim sayfasında STEM eğitimi verecekler için özel dersler de bulunuyor.

5-) Türkiye’nin yüz akı METU OpenCourseWare

Türkiye’de Open Courseware alanında Orta Doğu Teknik Üniversitesi önplana çıkıyor. Pek çok dersin kayıtlarına YouTube adresinden ulaşmak mümkün. Ayrıca yine diğer ders materyalleri de bulunuyor.

Aşağıdaki videoda METU OpenCourseWare’ın “İnsan – Bilgisayar Etkileşimi” dersi bulunuyor;

6-) Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi

Açık öğretim konusunda Türkiye’de yılların deneyimine sahip olan kurum olan Anadolu Üniversite’sinin YouTube kanalı en zengin Türkçe içerikle kendini gösteriyor.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Sistemi’nin YouTube derslerine bir örnek;

BONUS; Çocuklar için BONUS kanal – MIT K12 Videos

MIT’nin çocuklar için oluşturduğu MIT K12 Videos kanalı ise doğrudan ders anlatımı içeren bir kanal değil. MIT öğrencilerinin ilkokul öğrencileri için STEM alanında üniversitede çektiği videoları içeren bir kanal. 6 yıl süreyle yoğun olarak içerik üreten kanalda şu anda yeni videolar üretilmiyor. Ancak MIT’deki nükleer reaktörden, evde yapılabilecek deneylere pek çok konu bu kanalda izleyicilerini bekliyor.

MIT K12 Videos’un bir videosu;

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Hayvanlarda eşcinsel davranışlar atalardan kalma olabilir

Haber

Deniz memelilerinde ölümcül bir virüs hızla yayılıyor

Haber

Sağlık hizmetlerinde bir algoritmanın ırkçı eğilimi bulundu - ABD

Haber

Evcil kediler de bölge işaretlemek için salgı kullanıyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir