Haber

YouTube’da bir tasarım değişikliği ile karbon ayak izi azaltılabilir

YouTube bilimsel videolar

YouTube, izleyicilerin her gün bir milyar saatten fazla video izlemesini sağlayan sunuculara ve ağlara güç vermek için çok miktarda enerji harcar. YouTube’da küçük bir tasarım değişikliği yaparak karbondioksit (CO2) emisyonlarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Bristol Üniversitesi’nden bir ekip, 2016’da, YouTube’un karbon ayak izinin yılda yaklaşık 10 milyon ton karbondioksite eşdeğer olduğunu tespit etti. Bu veriler, Lüksemburg veya Zimbabwe ile neredeyse aynı. YouTube’da aktif olmayan bir ekranla ses dinleme sağlanılarak, karbon ayak izi yılda 100 ila 500 bin ton CO2 eşdeğeri kadar azaltılabilir. Şu anda, bu özellik yalnızca YouTube Premium abonelerine açık. Ödeme yapmayan kullanıcılar için, YouTube’da müzik dinlemek uygulamanın açık kalmasını ve ekranın etkin olmasını gerektiriyor.

Araştırmacılardan Daniel Schien, “Bir radyo modu, teknoloji şirketlerinin dijital atıkları azaltmak için uygulayabilecekleri bir sürdürülebilirlik özelliği örneğidir.” şeklinde konuştu. Bir diğer araştırmacı Chris Priest ise, “Diğer özellikler arasında, videoların otomatik oynatılmasının devre dışı bırakılması veya podcastlerin oynanmamış bir birikim varsa yeni bölümlerin indirilmesine izin verilmemesi seçeneği de mevcut olabilir.” diyor.

Ekibin tahminleri, YouTube’un kamuya açık verilerini ve benzer olduğuna inandıkları Netflix veri merkezleri enerji oranlarını temel alıyordu. BBC tarafından sağlanan kullanıcı rakamlarına dayanarak akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi farklı cihazlarda video izleyenlerin oranını hesapladılar.

New Scientist, YouTube’dan yorum yapmasını istedi, ancak henüz bir yanıt alamadı.

Kaynak; New Scientist

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Et yiyen dinozorların ayırt edici diyetleri

HaberSağlık

Ebeveynler otizmli çocuklarını beyazlatıcı ile zehirliyor

HaberPsikolojiSağlık

Birden çok sosyal medya anksiyete sebebi oluyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir