YouTube bilimsel videolar

YouTube’da bir tasarım değişikliği ile karbon ayak izi azaltılabilir

2 dakikalık içerik

YouTube, izleyicilerin her gün bir milyar saatten fazla video izlemesini sağlayan sunuculara ve ağlara güç vermek için çok miktarda enerji harcar. YouTube’da küçük bir tasarım değişikliği yaparak karbondioksit (CO2) emisyonlarını büyük ölçüde azaltabilirsiniz.

Bristol Üniversitesi’nden bir ekip, 2016’da, YouTube’un karbon ayak izinin yılda yaklaşık 10 milyon ton karbondioksite eşdeğer olduğunu tespit etti. Bu veriler, Lüksemburg veya Zimbabwe ile neredeyse aynı. YouTube’da aktif olmayan bir ekranla ses dinleme sağlanılarak, karbon ayak izi yılda 100 ila 500 bin ton CO2 eşdeğeri kadar azaltılabilir. Şu anda, bu özellik yalnızca YouTube Premium abonelerine açık. Ödeme yapmayan kullanıcılar için, YouTube’da müzik dinlemek uygulamanın açık kalmasını ve ekranın etkin olmasını gerektiriyor.

Araştırmacılardan Daniel Schien, “Bir radyo modu, teknoloji şirketlerinin dijital atıkları azaltmak için uygulayabilecekleri bir sürdürülebilirlik özelliği örneğidir.” şeklinde konuştu. Bir diğer araştırmacı Chris Priest ise, “Diğer özellikler arasında, videoların otomatik oynatılmasının devre dışı bırakılması veya podcastlerin oynanmamış bir birikim varsa yeni bölümlerin indirilmesine izin verilmemesi seçeneği de mevcut olabilir.” diyor.

Ekibin tahminleri, YouTube’un kamuya açık verilerini ve benzer olduğuna inandıkları Netflix veri merkezleri enerji oranlarını temel alıyordu. BBC tarafından sağlanan kullanıcı rakamlarına dayanarak akıllı telefonlar ve bilgisayarlar gibi farklı cihazlarda video izleyenlerin oranını hesapladılar.

New Scientist, YouTube’dan yorum yapmasını istedi, ancak henüz bir yanıt alamadı.

Kaynak; New Scientist