Haber

Yoğurt ve lifli gıdaların tüketimi akciğer kanseri riskini azaltıyor

yoğurt akciğer kanseri

Yoğurt ve lifli gıdaların tüketimi ile akciğer kanseri arasında ters ilişki bulundu. Vanderbilt Üniversitesi’nden bilim insanlarının yaptığı çalışmada, her gün yoğurt ve lifli gıdalar tüketen katılımcıların, bunları hiç tüketmeyenlere oranla akciğer kanserine yakalanma riskinin yüzde 33 daha az olduğu görüldü.

Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve Asya’da 1,4 milyon yetişkinin katıldığı araştırmalardan elde edilen verilerin analizine dayanan yeni bulgular, yoğurdun akciğer kanserine karşı koruma özelliğini ortaya koyuyor. JAMA Oncology dergisinde yayımlanan çalışmanın analizleri, Kasım 2017 ile Şubat 2019 yılları arasını kapsıyor. Ekipten kıdemli yazar Dr. Xiao-Ou Shu, “Çalışmamız ABD 2015-2020 Beslenme Kılavuzu’nda yer alan yüksek lifli ve yoğurt bakımından zengin beslenme önerilerini destekleyen güçlü kanıtlar sunuyor.” dedi.

Katılımcılar, tükettikleri lif ve yoğurt miktarına göre beş gruba ayrıldı. Yoğurt ve lif tüketimi en yüksek olanlar, yoğurt tüketmeyen ve en az miktarda lif tüketen grupla karşılaştırıldığında yüzde 33 oranında daha düşük bir akciğer kanseri riskine sahip bulundu.

Shu, yoğurdun yararlarının prebiyotik (bağırsaklarda yararlı mikroorganizmaların büyümesine yardımcı olan sindirilemez gıdalar) ve probiyotik özelliklerinden kaynaklanabileceğini söyledi. Diyet lifi ve yoğurdun, hem ayrı ayrı hem de birlikte, akciğer kanseri riskinin azalmasıyla bağlantısı belirlendi. Diyet lifi (prebiyotiklerin ana kaynağı) ve yoğurt (probiyotik bir gıda), bağırsak mikrobiyotası ve metabolik yollarını düzenleyerek çeşitli yararlar sağlar.

Kaynak;

JAMA Oncology

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

p53 genindeki onarım kanser deneylerinde önemli bulgular sağladı

HaberSağlık

Kanser Tanısında Spesifiklik Artıyor

Haber

Elektronik Sigara masum mu? Zararlı mı?

Haber

Asbest kanser mi yapıyor? Ankara'da asbest iddiaları var!

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir