DoğaHaberiklimİklim

Yıllar sonra ilk kez Sahara Çölü’ne kar yağdı !

19 Aralık günü Ain Sefra’da amatör fotoğrafçı olan Karim Bouchetata Sahara Çölü’nde turuncu kum tepelerine yağmış karın fotoğrafını çekti ve sosyal medya hesabından paylaştı. Hem bölgede yaşayanlar hem de kar yağmış çöl görüntülerini görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Sahara çölüne 1979’dan sonra ilk defa kar yağdığı NASA uydusu tarafından da doğrulandı.

2013 yılında Mısır, Suriye ve İsrail’de kar fırtınası adı altında sosyal medyada yer alan manipüle edilmiş fotoğraflar büyük yankı uyandırmıştı.

Sfenks, kar, mısır piramitleri

Mısır piramitleri ve Sfenks gibi yapıları kar altında gösteren bu yanıltıcı ve oynanmış fotoğrafların gerçek olmadığı ortaya çıktıktan sonra, bu yıl Bouchetata tarafından çekilen ve yayınlanan Sahara Çölü’ndeki kar fotoğrafları da ilk başta manipülasyon olarak ele alındı. Msıır'da kar, Mısır piramitleri kar yağışı, Gize Piramiti kar altında

Ancak NASA’nın  Landsat 7 uydusu görünür bölge kamerası Sahara’ya yağan karı görüntüledi. Fas ve Cezayir sınırında Ain Safra eyaletinde görülen karlar Sahara Çölü’nün kuzey bölgelerine düşmekte.

NASA, Ain Safra, Fas, Cezayir, Sahara Çölünde kar

NASA

NASA, Afrika kıtasına kar yağışının anormal bir durum olmadığını özellikle yüksek dağlara sıklıkla yağış olduğunu açıklıyor. Bunun yanı sıra, Sahara Çölü’nde karın 1979’dan sonra ilk defa tespit edildiğinin de altını çiziyor.

Ain Safra, NASA, Fas, Cezayir, Kar, Sahara Çölü

NASA, Sahara Çölü


NASA


 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
HaberUzay

Aralık ayındaki meteor patlamasını NASA yeni fark etti

Haber

İdai Kasırgası Mozambik'i vurdu; 84 kişi öldü

Haber

NASA astronotlarında herpes virüsü tespit edildi

Haber

Antarktika araştırmacısı Gökhan Halıcı Hacettepe'ye konuk oldu

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın