Sahara çölüne kar
///

Yıllar sonra ilk kez Sahara Çölü’ne kar yağdı !

3 dakikalık içerik

Yıllar sonra ilk kez Sahara Çölü’ne kar yağdı. 19 Aralık günü Ain Sefra’da amatör fotoğrafçı olan Karim Bouchetata Sahara Çölü’nde turuncu kum tepelerine yağmış karın fotoğrafını çekti ve sosyal medya hesabından paylaştı. Hem bölgede yaşayanlar hem de kar yağmış çöl görüntülerini görenler şaşkınlığını gizleyemedi. Sahara çölüne 1979’dan sonra ilk defa kar yağdığı NASA uydusu tarafından da doğrulandı.

2013 yılında Mısır, Suriye ve İsrail’de kar fırtınası adı altında sosyal medyada yer alan manipüle edilmiş fotoğraflar büyük yankı uyandırmıştı. Ancak Sahara çölüne kar yağması durumu gibi gerçek bir durumu yansıtmıyordu.

Sfenks, kar, mısır piramitleri

Mısır piramitleri ve Sfenks gibi yapıları kar altında gösteren bu yanıltıcı ve oynanmış fotoğrafların gerçek olmadığı ortaya çıktıktan sonra, bu yıl Bouchetata tarafından çekilen ve yayınlanan Sahara Çölü’ndeki kar fotoğrafları da ilk başta manipülasyon olarak ele alındı. Msıır'da kar, Mısır piramitleri kar yağışı, Gize Piramiti kar altında

Ancak NASA’nın  Landsat 7 uydusu görünür bölge kamerası Sahara çölüne kar yağmış bölgeleri görüntüledi. Fas ve Cezayir sınırında Ain Safra eyaletinde görülen karlar Sahara Çölü’nün kuzey bölgelerine düşmekte.

NASA, Ain Safra, Fas, Cezayir, Sahara Çölünde kar
NASA

NASA, Afrika kıtasına kar yağışının anormal bir durum olmadığını özellikle yüksek dağlara sıklıkla yağış olduğunu açıklıyor. Bunun yanı sıra, Sahara Çölü’nde karın 1979’dan sonra ilk defa tespit edildiğinin de altını çiziyor.

Ain Safra, NASA, Fas, Cezayir, Kar, Sahara Çölü
NASA, Sahara Çölü

NASA


Amerika’daki Ormanlar Sibirya Ormanlarına etki ediyor !