parçalı ay tutulması
/

Yılın ilk parçalı ay tutulması bu gece gerçekleşecek

5 dakikalık içerik

Yılın ilk Parçalı Ay Tutulması 10 Ocak Gecesi gerçekleşecek

Yılın ilk parçalı ay tutulması Türkiye’den de gözlenebilecek. Tutulma Türkiye saatiyle 20:05 – 00:15 arasında olacak. Tutulma ortası ise 22:10’da saatinde gerçekleşecek. Çıplak gözle görülebilecek bu uzay olayı için, bulutsuz bir gökyüzüne pencereniz ya da balkonunuzdan bakmanız yeterli.

2020 yılı içinde gerçekeleşecek uzay ve gökyüzü olaylarını bu yazımızdan inceleyebilir ve takviminize kolayca ekleyebilirsiniz.

TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi Herkesi Parçalı ay Tutulması etkinliğine davet ediyor

Önceki tutulma olaylarında olduğu gibi TÜBİTAK Ulusal Gözlem Evi, bu tutulma olayında da halka açık etkinlik düzenliyor ve bu gece gözlem için herkesi etkinliğe davet ediyor. Etkinlikte gözlemler TUG-BİTOM’daki teleskoplarla gerçekleştirilecek. Yani etkinlik katılımcılarının, hava muhalefeti olmaması durumunda, parçalı ay tutulmasını teleskopla izleme şansı olacak. Etkinlikle ilgili detaylar için TUG-BİTOM sayfasını inceleyebilir, yıl içinde gerçekleşecek diğer halk etkinliklerini de görebilirsiniz.

Önceki Parçalı Ay Tutulmasında pek çok fotoğraf paylaşılmıştı

Bundan önceki Parçalı Ay Tutulması 16-17 Temmuz 2019 gecesi Türkiye Saati ile 21.43 – 03.18 saatleri arasında gerçekleşmiş ve çıplak gözle gözlemlenebilmişti. Bu Parçalı ay tutulmasında pek çok insan takip etmiş, cep telefonları ve kameralarıyla fotoğraflayıp sosyal medyadan paylaşmıştı. Geçen tutulmada CERN’den İngiltere’ye, Ankara’dan İstanbul’a pek çok paylaşımı bu yazımızda görebilirsiniz.

Ayrıca yine TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG), Bilim ve Toplum Merkezinde halka açık bir etkinlik gerçekleştirmişti.

Kısaca Parçalı Ay Tutulması Nedir?

Parçalı ay tutulması, Dünya’nın Güneş ve Ay arasında olduğunda oluşan kısmi tutulma olayıdır. Dünya Güneş ışığının tamamını engelleyemez ve iç içe geçmiş iki gölge oluşur. Bunlar “Tam gölge konisi (Umbral)” ve bu koninin dışındaki “Yarı gölge konisi (Penumbra)” dir. Ay bu gölge konilerinden Tam gölge konisine girdiğinde Tam Ay Tutulması olur, eğer ay sadece Yarı gölge konisine girerse Yarı Gölgeli Ay tutulması olur, ancak bu olay genelde akademik olarakincelenir. Eğer ayın bir kısmı Tam gölge konisine diğer bir kısmıda Yarı gölge konisine girerse o zamanda Parçalı Ay Tutulması gerçekleşir.  Ay’ın görünür yüzeyinin sadece bir kısmı Dünya’nın tam gölge konisi kısmında kalır. Ay tutulmaları her zaman dolunay fazındayken olur ancak her dolunayda Ay tutulması gerçekleşmez. Tüm ayın Dünya’nın gölgesine girmemesinin sebebiyse, Ay’ın yörüngesindeki eğiklikten kaynaklanmaktadır.  Kısmi bir Ay tutulması sırasında, Ay’ın bir kısmı kırmızımsı bir renk tonuna bürünebilir.

Kaynaklar :

ASART 

TUG

timeanddate