Haber

Yeşil buzdağlarına rengini demir veriyor

yeşil buzdağları

Yeşil buzdağlarını araştıran bir ekip, yeşil rengin demir oksit tozundan oluştuğunu düşünüyor.

Washington Üniversitesi’nde buzulbilimci olan çalışma lideri Stephen Warren, 30 yıldan fazla süredir buzdağları hakkında araştırma yapıyor. Warren, ilk olarak 1988’de çıktığı buzdağları hakkında, “Buzdağına tırmandığımızda en şaşırtıcı şey aslında renk değil, berraklıktı. Bu buzun kabarcığı yoktu. Sıradan bir buz olmadığı açıktı.” diyerek şaşkınlığını ifade etti.

Buzul buzlarının çoğu beyaz ile parlak mavinin tonlarındadır. Buz ne kadar mavi olursa, o kadar eskidir. Çünkü genellikle biriken kar katmanlarından gelen sıkıştırma, hava kabarcıklarını buzdan dışarı iterek beyaz ışığın saçılmasını azaltır. Sıkıştırılmış buz, mavi haricindeki ışık spektrumunun çoğunu emer ve turkuaz tonlarında bir renk oluşturur.

yeşil buzdağları-green icebergs

Deniz buzunda diğer buzullardan 500 kat daha fazla demir var

Warren ve ekibi ilk başta, deniz buzu içinde sıkışan organik malzemenin yeşil renk tonuna neden olduğunu düşünüyordu. Çözünen sarı karbonun, normal buz mavisi ile karıştığında yeşil rengi oluşturduğunu düşündüler.

Ekip, ilerleyen araştırmalarda Amery Buz Kayaları’nın altındaki deniz buzunun yukarıdaki buzul buzundan 500 kat daha fazla demir içerdiğini saptadı. Bu demir, Antarktika Buz Levhası altındaki kayalardan geliyordu. Demir, deniz suyuyla temas ettiğinde oksitleniyor ve ışık içinden saçıldığında yeşil bir tonda görünüyor.

Araştırmanın önemli bir noktası ise bu demirin, yaşamın sınırlı olduğu bölgeler için faydalı olabileceği teorisinde yatıyor. Demir, fitoplanktonların büyümesi için kilit bir besindir ancak güney denizlerinde yeterince bulunmaz. Eğer araştırmacıların bu teorisi haklı çıkarsa, yeşil buzdağları, demirin Güney Okyanusu’nun en uzak bölgelerine taşınmasında önemli bir araç olabilir.

Warren ve ekibinin makalesi, AGU 100’de yayınlandı.

Kaynak; Live Science 

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

30 milyon yılda oluşan kutuplar 200 yılda yok oluyor

HaberÖzel HaberlerSöyleşiler

Türk biliminsanları Antarktik likenleri tanımlamak istiyor

Haber

Antarktika araştırmacısı Gökhan Halıcı Hacettepe'ye konuk oldu

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir