esrarın etkileri

Yenilebilir esrar mı içilebilir esrar mı daha zararlı?

3 dakikalık içerik

Esrar kullanımı, ABD Colorado’da 2012 yılında yapılan oylama ile yasallaştırıldı. Yasal hale gelen madde hem yenilebilir hem de dumanı solunarak içilebilen şekillerde piyasada Colorado yasalarına uygun olarak yerini aldı. Bu durum bölgede tüketimin artmasını ve bununla paralel olarak da hastanelere esrarın etkileri sebebiyle yaşanan vakaların başvurusunun artmasına sebep oldu.

Denver’deki Colorado Üniversitesi Hastanesi doktorları esrar hakkında şaşırtıcı bir eğilim olduğunu fark etti. Acile gelen esrar bağlantılı şikayetlerin çoğu içilebilen esrarla ilgiliyken, ciddi vakalarda yenilebilir esrar kullanımı gözlemlendi.

Yenilebilir esrar

Yenilebilir esrarlar (edibles), kek, kurabiye ve sakızlı ayılar gibi ürünleridir. Yenilebilir esrarlı ürünlerle tüketilen etken maddeler sindirim sistemi yolu ile kana karışır. Sindirim sisteminden kana karışması ise diğer türlere göre daha fazla zaman alan bir süreçtir.

2012-2016 yılları arasında Colorado Üniversitesi Hastanesi’nin acil servisine gelen esrar vakalarından sadece yüzde 9’u (238 kişi) yenilebilir esrardan kaynaklandı. Ancak yenilebilir esrarı kullananlar ile, içilebilen esrarı kullananların sağlık sorunları kıyaslandığında yenilebilir esrarın etkisinin daha ciddi olduğu görüldü. Hastaneye başvuran vakalar üzerinden yapılan araştırma ve inceleme sonucunda yenilen esrarı kullanların, psikiyatrik hastalıklara ve kalp krizi de dahil birçok ciddi rahatsızlığa yakalanma oranının daha fazla olduğu tespit edildi.

Kalp sorunları, yenilebilir esrar kullananların acil şikayetlerinde daha yaygındı. Acil servise gelen yenilebilir esrar kullanan hastaların yüzde sekizinde düzensiz kalp atışı, hatta kalp krizi gibi semptomlar teşhis edildi. Buna karşılık, acildeki vakalarda esrar içenlerin sadece yüzde 3,1’inin böyle kalp semptomları vardı. Ancak çalışma sadece bir korelasyonun var olduğu ortaya koymuştur. Korelasyon bu iki durum arasında nedensel bir ilişki kurmaz. Yani esrarı içmenin veya yemenin böyle bir duruma yol açtığı anlamına gelmez.

İçilen esrarın doğrudan nefes yoluyla alındığı için hızlı etkisinden ötürü daha zararlı olduğu düşünülürken yenilen esrarın, bağırsaklarda dolaşması ve kan akışına karışması birkaç saati bulduğu için daha az zararlı olarak görülmekte.

Kaynak; Science News