Öte gezegen Proxima c
/

Yeni bir öte gezegen keşfedildi

3 dakikalık içerik

Dünya’ya en yakın “öte gezegen” Proxima b’nin komşusu Proxima Centauiri’nin (kızıl cüce yıldız) yörüngesinde başka bir öte gezegen bulundu. Bilim insanları, potansiyel yeni öte gezegenin kütle çekim işaretlerine işaret eden bulguların olduğunu açıkladı.

Proxima c ismi verilen öte gezegene dair bilgileri, gökbilimciler Torino Rasathanesi’nden Mario Damasso ve Girit Üniversitesi’nden Fabio del Sordo, 12 Nisan Cuma günü California Üniversitesi’nde düzenlenen Breakthrough Discuss konferansında açıkladı. Yaklaşık 4.2 ışıkyılı uzaklıktaki Proxima Centauri, Dünya’nın altı katı büyüklükte bir soğuk gezegene ev sahipliği yapabilir.

Gökbilimciler, Proxima b’nin etrafında döndüğü kızıl cüce yıldız Proxima Centauri’nin yörüngesindeki başka bir gezegenin varlığına işaret eden kütle çekim hareketleri tespit etti. Bilim insanları bunun için, Şili’de La Silla Gözlemevi Yüksek Kesinlikli Dairesel Hız Gezegen Araştırma Aracı’nın (HARPS) verilerini kullandı. Bu, 2016 yılında Proxima Centauri’nin diğer gezegeni Proxima b’yi tespit etmek için bilim insanlarının kullandığı yöntemdi. Fakat Proxima b, yıldızın yaşanabilir bölgesinde yörüngede dönebilirken, Proxima c, Dünya ile güneş arasındaki mesafenin 1,5 katı kadardır.

Bu yaklaşık olarak -233 ° C civarında olduğu anlamına gelir. Yıldızın kıpırdatmasından, Proxima c’nin yıldızını daire içine almak için yaklaşık 1936 Dünya günü sürdüğü ve Dünya’nın altı katı büyüklüğünde olduğu görülür.

Araştırmacılar Proxima c’nin hala sadece bir öte gezegen adayı olduğunu vurguladı. Gerçekten orada olduğunu kanıtlamak için daha fazla gözlem yapılması gerekli.

Algılamaya bir anahtar olabilecek bir şey, bu tür bir kıpırdatmanın, büyük bir taneden ziyade farklı yörüngelerde bulunan birkaç küçük gezegenin neden olabileceğidir.

Kaynak; New Scientist