HaberUzay

Yeni bir öte gezegen keşfedildi

Öte gezegen Proxima c

Dünya’ya en yakın “öte gezegen” Proxima b’nin komşusu Proxima Centauiri’nin (kızıl cüce yıldız) yörüngesinde başka bir öte gezegen bulundu. Bilim insanları, potansiyel yeni öte gezegenin kütle çekim işaretlerine işaret eden bulguların olduğunu açıkladı.

Proxima c ismi verilen öte gezegene dair bilgileri, gökbilimciler Torino Rasathanesi’nden Mario Damasso ve Girit Üniversitesi’nden Fabio del Sordo, 12 Nisan Cuma günü California Üniversitesi’nde düzenlenen Breakthrough Discuss konferansında açıkladı. Yaklaşık 4.2 ışıkyılı uzaklıktaki Proxima Centauri, Dünya’nın altı katı büyüklükte bir soğuk gezegene ev sahipliği yapabilir.

Gökbilimciler, Proxima b’nin etrafında döndüğü kızıl cüce yıldız Proxima Centauri’nin yörüngesindeki başka bir gezegenin varlığına işaret eden kütle çekim hareketleri tespit etti. Bilim insanları bunun için, Şili’de La Silla Gözlemevi Yüksek Kesinlikli Dairesel Hız Gezegen Araştırma Aracı’nın (HARPS) verilerini kullandı. Bu, 2016 yılında Proxima Centauri’nin diğer gezegeni Proxima b’yi tespit etmek için bilim insanlarının kullandığı yöntemdi. Fakat Proxima b, yıldızın yaşanabilir bölgesinde yörüngede dönebilirken, Proxima c, Dünya ile güneş arasındaki mesafenin 1,5 katı kadardır.

Bu yaklaşık olarak -233 ° C civarında olduğu anlamına gelir. Yıldızın kıpırdatmasından, Proxima c’nin yıldızını daire içine almak için yaklaşık 1936 Dünya günü sürdüğü ve Dünya’nın altı katı büyüklüğünde olduğu görülür.

Araştırmacılar Proxima c’nin hala sadece bir öte gezegen adayı olduğunu vurguladı. Gerçekten orada olduğunu kanıtlamak için daha fazla gözlem yapılması gerekli.

Algılamaya bir anahtar olabilecek bir şey, bu tür bir kıpırdatmanın, büyük bir taneden ziyade farklı yörüngelerde bulunan birkaç küçük gezegenin neden olabileceğidir.

Kaynak; New Scientist

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Mars'ta tespit edilen ilk deprem

Haber

NASA'nın gezegen avcısı yaşanabilir yeni bir gezegen buldu

Haberjeofizik

Bolivya depremi Dünya'nın yeni bir katmanını ortaya çıkardı

BilimHaber

'Magnetopause' davul gibi titreşimler çıkarıyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir