/

Farklı yerlerdeyiz ama yedi ortak kural var

3 dakikalık içerik

Yeni bir araştırmaya göre tüm kültürler aslında yedi ortak kural ve işbirlikçi davranışa bağlı.

Araştırmacılar, dünyadaki 60 toplumun 600’den fazla kültürel kaydının derinlemesine analizine dayanarak, ahlaki değerler açısından ortak olan kurallarımızı tespit etti. Bu çalışmanın, alanında şimdiye kadarki en büyük örnek olduğunu belirtelim.

“Herkes ortak yararı teşvik etmek için işbirliği yapmaya katılıyor.”

Foto; Khadija Yousaf

Oxford Üniversitesi’nden antropolog Oliver Scott Curry, ortak kural ve işbirliği davranışını vurgulayarak “Herhangi bir yerdeki herkes ortak ahlaki kodu paylaşıyor.” dedi.

Curry ve diğer araştırmacılar, Human Relations Area Files (Yale Üniversitesi tarafından barındırılan HRAF) adlı kültürlerarası çeşitlilik üzerine bir araştırma veritabanına girerek,  ahlakın ortak kural ve işbirliğini geliştirmek için insan kültürlerinde geliştiği teorisini araştırdı.

Araştırma alanına giren tüm kültürlerin ortak yedi kural ve işbirlikçi davranışı ortaya çıktı. Bu işbirlikçi davranışlar ve kurallar şu şekilde ifade edildi; aileye yardım etmek, grubunuza yardım etmek, karşılık vermek, cesur olmak, saygı duymak, tartışmalı kaynakları bölmek (adalet) ve önceki mülkiyete saygı duymak (mülkiyet hakları).

Ekip, analizlerinde, bu yedi kuralın, ankete tabi tutulan farklı kültürlerde eşit derecede önemli olduğunu ve asla ahlaki olarak kötü olarak algılanmadığını buldu.

Ayrıca evrensel kurallar aynı zamanda kooperatif davranışlara muhalif olarak davranmanın ahlaki açıdan kötü olduğunu kabul eder; akrabayı ihmal etmek, grubunuza ihanet etmek, karşılık vermemek, korkaklık, saygısızlık, haksızlık ve hırsızlık.

Kaynak; https://www.sciencealert.com/these-7-rules-form-a-universal-moral-code-shared-by-every-culture-study-finds