DoğaHaber

Yavru şempanzelerin nasıl öğrendiği görüntülendi!

Şempanzelerin (Pan troglodytes troglodytes) gelişmiş alet kullanma yetenekleri olması bilinen bir gerçekti. Ancak yavruların bunu nasıl öğrendiği ya da öğretildiği daha önce görüntülenmemişti.

Washington University’den antropolog Stephanie Musgrave, yabani şempanzelerin alet kullanımı bilinsede bunu yavrularına nasıl aktarıldığı ne olarak bilinmemekteydi diye anlatıyor. Musgrave’in takımı, Kongo’da yer alan Nouabalé-Ndoki Ulusal Parkında termit yuvalarının çıkışlarına kamera sistemleri kurdular ve buraya gelen şempanze gruplarını takip ettiler. Termit yuvalarını seçmiş olmalarının sebebi, şempanzelerin en sevdiği yiyeceklerden birinin termitler olması ve termitleri çubuklar ile toplayarak yemeleri. Ünlü primatolog Jane Goodall 1960’da ilk kez şempanzelerin çubuklarla termit avladıklarını ortaya çıkarmıştı.
chimps-1273602_640Termit yakalamak için yetişkin şempanzeler belli türlerdeki bitkileri seçmekte ve ayrıca bu bitkilerden yaptıkları çubuklara fırçamsı şekiller vermekteler. Yani termit avı aslında karmaşık bir süreç. Termit yuvasının bulunması, özel çubuk yapmak ve sonra da belli bir şekilde termit avlamak süreçlerini her şempanzenin ayrı ayrı keşfetmesi zor. Bu davranış ebeveynlerden yavrulara aktarılarak sürdürülüyor. Bunun nasıl olduğu ise ilk kez Kongo’da görüntülendi. Görüntülerde önce anne şempanzenin avlandığı daha sonra ise yavrusunun annesi gibi avlanmaya çalıştığı gözlemlemleniyor.

Nature Scientific Reports 

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Empati ahlak toplum kültür; Maymunlar da bizim gibi

HaberSağlık

Zika virüsü testisleri küçültüyor !

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın