yavru saz kedisi
///

Yavru Saz Kedisi Koruma Altına Alındı

3 dakikalık içerik

Nesli tükenen türler arasında olan ve Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün tür koruma eylem planına göre koruma, izleme çalışmaları gerçekleştirilen saz kedisi Şırnak Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü ekiplerince doğada yaralı halde bulundu.

Araba kazası neticesinde annesini kaybeden yavru saz kedisi hızlıca Şırnak Yaban Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon merkezine getirilerek tedavi altında alındı ve bakımı gerçekleşti.  Şırnak Yaban Hayvanları Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezindeki yetkililerin özverileri sayesinde sağlığına kavuşan yavru saz kedisine “Şırdan” ismi verildi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün çalışmalarının sonucunda yavru saz kedisi Şırdan, doğada hayatını sürdürebilecek duruma geldiğinde doğal yaşamına geri dönebilecek.

Saz kedisi Şırdan
Görsel: Doğa Koruma ve Milli parklar Genel Müdürlüğü

Saz Kedisi Hakkında Neler Biliyoruz?

Genellikle boz renkte görünen ve sazlıklarda yaşayan saz kedisi, ince uzun bacaklara sahip bir türdür. Her bireye özgü farklı asimetrik çizgilere sahip olan saz kedisi yaban kedisinden daha büyük boyuttadır. Bu özelliğiyle diğer türlerden ayrılması mümkündür. Saz kedisinin koku alma ve görme duygusu çok gelişmiştir. Bu nedenle doğada görülmeleri oldukça güçtür. Herhangi bir tehlike sezdiklerinde çalılıkların ardında hareketsiz biçimde saatlerce kalabilirler.

Aynı zamanda suyu seven hayvanlardan olması nedeniyle çok iyi yüzücü türlerdendir. 24 saat aktif bir biçimde hayatını sürdüren saz kedisi, deniz ve göllerde sazlıklarda yaşarlar. Yavrularını ağaç kovuklarında ve çalılıklarda saklarlar. Kemiricilerin, kuşların, sürüngenlerin ve diğer saz hayvanlarının leşleriyle beslenen saz kedileri hasta ve sakat bireyleri avlamaktan çekinmezler. Böylece avladıkları hayvanların tür dengesini sağlarlar. Diğer yırtıcı hayvanlardan korunmak adına ağaçlara tırmanma yetenekleri vardır.

Kaynakça:

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü

Doğal Hayatı Koruma Vakfı