yaran leylek prag
/

Yaren Leylek ve Adem Amca’nın belgeseli “Yaren” Birincilik Ödülü Aldı

3 dakikalık içerik

Geçtiğimiz yıl “Yaren” isimli belgeseli çekilen Yaren Leylek ve Adem Amcanın belgeseli Prag Film Ödülleri Belgesel kategorisinde birincilik ödülü aldı. Her yıl Bursa, Karacabey’e gelen leyleklerden ‘Yaren’, Adem Yılmaz’ın Uluabat Gölü’ndeki kayığına konuyor ve avladığı balıklara ortak oluyor. Geçtiğimiz yıl ise 8 yıldır devam eden bu güzel etkileşim belgesel olarak çekildi.

Belgeseldeki olaylar, kişiler ve mekanlar tamamen gerçek. Filmin yapımcılığını BBA Film Yapım Yayın  Akın Esgin üstlenmiş. Yönetmen koltuğunda ise belgeselci Burak Doğansoysal var.  Yaren Leyleğin hikayesini ise geçtiğimiz yıllardan beri onu takip eden Alper Tüydeş kamuoyuna duyurmuştu.

Karacabey Belediyesinin katkılarıyla çekilen Yaren Leylek ve Adem Amcanın hikayesini anlatan Yaren Belgesili Prag’daki film yarışmasına katılmıştı. Geçtiğimiz günlerde “Yaren”‘in finale kaldığı duyuruldu. Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan, hikayeyi fotoğraflarıyla gün yüzüne çıkaran Alper Tüydeş, yönetmen belgeselci Burak Doğansoysal ve Yaren Leylek ile birlikte hikayenin kahramanı olan Adem Yılmaz Prag Dile Ödülleri ödül törene katılmak üzere Çek Cumhuriyeti’ne gitti.

Bu gece gerçekleşen ödül töreninde “Yaren”, Belgesel dalında birincilik ödülünü kazandı. Alper Tüydeş twitter hesabından bu güzel anları takipçileriyle paylaştı.

Yaren Leylek, Adem Amca ve Yaren Belgeseliyle ilgili Alper Tüydeş ve Burak Doğansoysal iki ayrı röportaj gerçekleştirmiştik. Tüm ekibi tebrik eder, başarılarının devamını dileriz.

Yaren Leylek ve Adem Amcanın hikayesini, “Yaren”‘in çekiliş sürecini yönetmen Burak Doğansoysal ile yaptığımız söyleside okuyabilirsiniz.

Yaren Leylek – Filmin galası 21 Eylül’de Eskikaraağaç Köyü’nde

Alper Tüydeş’le Yaren Leyleğin ve Adem Amcanın hikayesini onları nasıl keşfettiğini ve paylaştığını geçtiğimiz aylarda yaptığımız röportajda detaylarıyla bulabilirsiniz.

Başrol oyuncusu Yaren Leylek geldi, film çekimleri başladı