sperm
//

Yapay Zekâ Kısırlık Tedavisinde Etkili Olabilir mi?

4 dakikalık içerik

Erkeklerin yüzde 7’sini etkileyen kısırlık tedavisinde yapay zekâ kullanılabilir mi? Araştırmalar bu konuda nasıl gelişmeler kaydetti? Konuyla ilgili tüm detaylar haberimizde…

yapay zeka

Son kırk yıldır erkeklerin sperm sayısında ciddi bir azalma olduğu için kısırlık sorunu günden güne artıyor. Kısırlık sorunun çözülmesi için araştırmalar yapan Dr. Steven Vasilescu ve araştırma ekibi yapay zekâ yazılımlarının kısırlık problemi olan erkeklerin tedavisi için kullanılabileceğini söyledi. Erkek hastalardan alınan sperm örnekleriyle 1000 kat daha hızlı tedavi uygulanabileceği öngörülüyor. Sydney Teknoloji Üniversitesi’nden Biyomedikal Mühendisi Dr. Vasilescu, insan gözünün neye baktığını daha anlamadan yapay zekanın kullanılabilir spermleri tespit edebildiğini açıkladı. Sperm Search adı verilen yapay zekâ yazılımı, menilerde sperm bulunmayan erkeklerin çocuk sahibi olması için kolaylık sağlayacak. İnfertilite (kısırlık) teşhisiyle tedavi görecek olan erkek bireyler için tedavi sürecinin uzun ve kimi zaman yanlış olabildiğini söyleyen Vasilescu, bu süreçte birden fazla kişinin uzun süre çalışması gerektiğini vurguladı. Vasilescu, özetle bu durumu şöyle açıklıyor: “Bir embriyolog mikroskopa baktığında çok sayıda hücreden oluşan bir yapı görüyor. İçinde kan var, dokular var. Milyonlarca hücrenin arasında yalnızca 10 sperm olabilir. Bu samanlıkta iğne aramaya benziyor.”

Bu süreçlere gerek kalmadan, Sperm Search yazılımıyla spermlerin fotoğrafları incelenip sağlıklı spermler belirlenebilecek. Yapay zekâ yazılımı, dokuların arasındaki spermlerle eğitilmiş olsa da amaç embriyologların işlerini elinden almak değil.

Kadından alınan yumurtanın döllenmesi için kısa bir süre olduğunu açıklayan araştırmacılar, yumurtanın sağlıklı döllenebilmesi için süreci hızlandırmanın çok önemli olduğunu kaydediyor. Erkeklerde ortaya çıkan kısırlığın sebebi, sigara kullanımı ve yüksek stres olabileceği gibi kötü beslenme ve yetersiz egzersiz de konuda pay sahibi.

Yapay Zekâ Kısırlık Tedavisinde Etkili Olabilir mi?

Sperm Kuyrukları Sperm Sağlığı Hakkında Bilgi Veriyor

Uzmanlar sperm kuyruklarının sperm sağlığı hakkında bilgi verdiğini söylüyor. Yapay zekâ tarafından sperm kuyruklarındaki değişimlere göre ölmek üzere olup olmadığı öğrenilebiliyor. Söz konusu Sperm Serach yazılımı şimdilik sadece 7 hastada denenmiş bir yazılım. Yaygın olarak kullanılabilmesi için 2-5 yıl gerektiği ise ayrıca belirtiliyor. Kısırlık sorunu yaşayan erkeklerin yalnızca küçük bir kısmına uygulanabilen yazılım, bu yöntemin son çare olduğu kaydediliyor. Yazılımın bir sonraki adımı ise gerçek bir hamilelik oluşturmak.

Kaynakça:

Internatıonal The News

BBC