Yapay Zeka Kanser Tedavisinde Ne Kadar Etkin?
///

Yapay Zeka Kanser Tedavisinde Ne Kadar Etkin?

3 dakikalık içerik

Araştırmacılar yapay zekayla 30 gün içinde kanser tedavisinin uygulanabileceği bir sistem geliştirdi. Bu sistemle hastaların hayata tutunma oranı tahmin edilebilecek.
Araştırmacılar “Pharma.AI” ismini verdikleri yapay zeka ilaç keşif platformuyla bir karaciğer kanseri türüne özgü potansiyel bir tedavinin olduğunu açıkladı.
Chemical Science akademik dergisinde yayınlanan araştırmaya göre tedavi ilacının oluşturulması için hedefin seçilip ardından 30 gün içinde ilacın uygulanması gerektiği belirtildi. Ancak ilacın kullanıma geçmeden önce klinik deneylerden geçmesi gerekiyor. Çalışmayı yürüten araştırmacıların görüşü yapay zeka algoritmasının AlphaFold gibi bir yapıya sahibi olduğu ve güçlü inhibitörleri tasarlamayı başardığı yönünde. Bilim insanları tarafından AlphaFold yazılımının insan vücudundaki proteinlerin yapısını tahmin etmede büyük başarı kaydettiği ifade ediliyor.

kanser

Hastaların Ne Kadar Hayatta Kalacağını Tahmin Edebilir…

Yapılan ayrı bir çalışmada BC Cancer’daki bilim insanları tarafından geliştirilen yapay zeka sistemi doktorlar tarafından alınan notları kullanarak kanser hastalarının ne kadar süre daha hayatta kalacağını tahmin edebilecek. Bu yöntem için ise doğal dil işleme yani (NLP) tekniği kullanılıyor. NLP tekniği ise tıp dünyasına büyük katkı sunan, büyük bir gelişme. NLP ile ilk konsültasyondan sonra doktor notları analiz edilebiliyor ve hastanın tüm bireysel özellikleri belirleniyor. NLP yöntemiyle, 6, 36 ve 60 aylık hayatta kalma oranını büyük oranda doğruluk payıyla tahmin edilebildiği gibi aynı zamanda tüm kanserlerin oranları da belirlenebiliyor.
Ayrıca bu model Columbia’da 47 binden fazla hastadan veriler elde edilerek test edildi. Büyük oranda olumlu sonuçlar veren yapay zekanın gelecek dönemde kanser tedavisinde dünyada kullanılan en yaygın ve ileri teknoloji olacağı öngörülüyor. Söz konusu yapay zeka, hastanın yaşı, kanser türü geçmiş madde kullanımı gibi geçmiş aile bilgileri dahil tüm bilgileri bir araya getirip sonuçları da eksiksiz sunabiliyor.

Kaynakça:

Chemical Science