HaberSağlık

Yapay kalp hayat kurtaracak !

yapay kalp resmi

Massachusetts General Hospital araştırmacıları, kök hücreyle tüm fonksiyonları çalışan yapay kalp üretmeyi başardılar. Geliştirdikleri bu kalp normal bir insan gibi atıyor. Bu çalışmanın kalp nakli için uygun doku bekleyen hastalarda yeni bir çözüm oluşturması bekleniyor.
ameliyat

Dünyada 25 milyondan fazla kişide kalp sorunu bulunmakta ve şu anda binlerce kişi kalp nakli için doku uyumu sağlayan kalp bulunması için beklemekte. Ancak doku uyumu süreci ve kalp nakli sonrası yeni dokunun hasta tarafından kabul edilebilir olması hala kalp nakli operasyonlarında problem yaratmakta. Bu sorunlar için çözüm arayan araştırma grubu yaptığı yeni çalışmayla bütün ve çalışabilir yapay kalp geliştirmeyi başardı. Kök hücrelerle yeni organların geliştirilmesi için pek çok araştırma uzun süredir sürdürülmekte. Ancak bu çalışmada ilk defa bütün ve atan bir yapay kalp geliştirilmiş oldu.

Kök hücreden organ geliştirme çalışmalarında, kök hücrelerin tutunabileceği ve üzerinde gelişebileceği bir matriks sağlanıyor ve daha sonra kök hücrelerin bu matrikste gerçek organa uygun olarak büyütülmesi sağlanıyor.

yapay kalpHücrelerin tutunması için kullanılan matriksler aslında gerçek insan kalbinden alınıyor. Bağışlanmış ancak nakil için uygun olmayan insan kalbi dokusu alınıyor ve deterjan solüsyonlarla hiç hücre kalmayacak şekilde yıkanıyor. Böylece hücresiz, yaşamayan ancak yeni hücrelere ev sahipliği yapabilecek taslak bir kalp dokusu elde edilmiş oluyor. Bu taslak kalp dokusuna ise kalp nakli için bekleyen hastanın kök hücreleri yerleştiriliyor. Yerleştirilen hücreler taslak kalp dokusunda çoğalıyorlar ve çalışan bir yapay kalp oluşturuyorlar.

Bu yöntemle yeni geliştirilecek yapay kalp dokuları sayesinde, kalp nakli bekleyen hastalara yeni bir çözüm sunulabilecek ve çok daha hızlı bir şekilde sağlıklarına kavuşabilecekler.


Circulation Research

Kapak görseli : Bernhard Jank, MD, Ott Lab, Center for Regenerative Medicine, Massachusetts General Hospital

Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

"Süper soğutma" karaciğerin sağkalım süresini üçe katladı

Özel HaberlerSağlık

Kalp Nakli : Geçmişten günümüze neler oldu?

HaberSağlık

Organoid ; İnsanlığa yeni soluk

HaberSağlık

Diyet içecekler kilo aldırıyor !

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir