wuhan virüsü
/

Wuhan virüsü yayılıyor!

9 dakikalık içerik

Wuhan virüsü, ya da yeni corona virüs (nCoV) yayılmaya devam ediyor. Vaka sayısı artarken ölümlü vakalarda artmakta. SARS ve MERS’e benzer bir virüs olan Wuhan virüsü salgını sebebiyle Wuhan’da su ürünleri pazarı kapatılmış ve salgının kontrol altına alındığı söylenmişti. Ancak Çin’in Wuhan bölgesinde ortaya çıkan bu yeni virüs geçtiğimiz günlerde Tayland, Japonya, Kore ve en son Amerika‘da görüldü. Amerikalı yetkililer bir genç erkeğin havaalanı sağlık kontrolleri protokolleri uygulanmadan önce Wuhan’dan Seattle-Tacoma’ya indiğini ve hastalığın bu şekilde geldiğini belirtiyorlar.

Koronavirüs türkiye son durumuna ulaşmak için duyuru resmi
 

Wuhan virüsü (nCoV) nedir?

Coronavirus olan Wuhan virüsü, yani yeni coronavirüs zatürre benzeri semptomlar yapıyor. Yüksek ateşe sebep oluyor ve solunum güçlüğüne sebep oluyor. Bununla birlikte akciğerde lezyonlara sebep oluyor. 12 Ocak’ta bilim insanlarının hızlı çalışmasıyla bu virüsün genomu dizilendi ve dünyayla paylaşıldı. Yeni coronavirus yani Wuhan virüsünün genomu çalışılmaya devam ediliyor. Tayland ve Japonya’dan gelen verilerle BetaCoV verilerini GISAID‘den inceleyebilirsiniz.

Yapılan araştırmalar bu virüsün yeni bir coronavirus türü olduğunu ortaya çıkardı. Ayrıca bu yeni Wuhan virüsü SARS ve MERS’le yakından ilişkili bir virüs. Kimi araştırmacılar virüsün yarasalardan kaynaklanmış olabileceğini ileri sürdü.

corona virüs

Corona virüsler

Corona virüsler, memelilerde bulunan virüs türlerini içeren büyük bir virüs grubunun genel adıdır. Nadir durumlarda coronovirus memeli hayvanlardan insanlara bulaşabilen hastalık yapan virüsler. Yani Corona virüsler içinde nadir olarak zoonotik olanları bulunuyor.”

Corona virüs belirtileri

Belirtiler genel olarak üst solunum yolunu etkiliyorlar ve üşütme benzeri semptomlarla ortaya çıkıyorlar. Wuhan virüsü’nün yer aldığı Corona virüslerin sebep olduğu hastalıklarda ateş, burun akıntısı, baş ağrısı gibi semptomlar ilk olarak görülebiliyor. Bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde, örneğin yaşlılarda ve çocuklarda Corona virüs alt solunum yolunu da etkileyebiliyor ve zatürre benzeri belirtiler veriyor. MERS ve SARS salgınlarında da bunlar görülüyordu.

Corona virüs tedavisi

Corona virüslerin ve Wuhan virüsünün belli bir tedavisi yok. Semptomlar ortaya çıktığında doktorlar bunlara yönelik ilaç verebiliyor. Ateşin düşürülmesi ve ağrıların azaltılması ile hastanın daha rahat olması için çalışıyorlar.

Corona virüsten nasıl korunabilirsiniz

Corona virüslere yönelik geliştirilmiş bir açı bulunmamakta. Bu yüzden aşılama ile korunmak henüz mümkün değil. Genel hijyen kurallarına dikkat etmek, kalabalıkta bulunmamak, burun el yüz gibi Corona virüsün yerleşebileceği yerlerine dokunan insanlardan uzak durmak gibi önlemler alabilirsiniz. Kalabalığa girerken ağız ve burnunuzu kapatan bir koruyu kullanmak da riski azaltabilir.

Eğer hastaysanız kalabalık yerlere gitmemeli ve diğer insanlara bulaştırmamak için azami özen göstermelisiniz.

Çin’de Wuhan’daki Gizemli Virüsün Genomu Dizilendi: Yeni Coronavirus (nCov)

Wuhan Virüsü nerelerde görüldü?

Geçtiğimiz haftalarda tüm genomu sekanslanan ve dünya çapında bilim insanlarıyla paylaşılan virüsün yeni tanımlanan bir virüs olduğu ortaya çıkmıştı. Yapılan araştırmalar Wuhan virüsünün henüz insandan insana geçtiğini göstermiyordu. Ancak son değerlendirmelerde Wuhan virüsünün insandan insana geçebileceği önem kazandı. Özellikle bir insan ve hastane çalışanları arasında hastalığın yayılmış olması, sanılandan çok daha kolay virüsün insandan insana geçtiğini gösteriyor. Şimdiye kadar Pekin’de 10, Tianjin’de 2, Şangay’da 6, Zhejiang’da 5, Guangdong’da 14, Wuhan, Hubei’de 270, Tayvan’da 1, Güney Kore’de 1, Japonya’da 1, Tayland’da 1 ve Amerika’da 1 vaka tespit edildi. Önümüzdeki günlerde Çin Yeni Yılı tatili sebebiyle çok fazla insanın ülkede hareket edeceği tahmin ediliyor. Bu da Wuhan Virüsü’nün yayılmasıyla ilgili kaygıları arttırıyor.

Wuhan virüsünden kaç kişi etkilendi

Çin’de 300’den fazla kişide tanılandığı ve 6 kişinin Wuhan Virüsü sebebiyle öldüğü netleşirken, virüsün uluslararası olarak yayılması Dünya Sağlık Örgütü ve yerel sağlık kurumlarını harekete geçirdi. Wuhan’a olan turistik geziler kontrol altına alınırken, havalanı gibi yerlerde termal kameralarla insanlar takip edilmeye başlandı. Bununla birlikte Wuhan’a girip çıkan özel araçlardaki hayvanlarda yine polis tarafından kontrol ediliyor.

Bilim insanları uyarmıştı

Wuhan virüsü’nün yani yeni coronavirusün genomunun sekanslandığı ve paylaşıldığı 12 Ocak günü ve takip eden günlerde Çinli yetkililer ve Dünya Sağlık Örgütü deniz ürünleri pazarının kapatılmasıyla yeni vaka görülmediğini belirtmişlerdi. Yani Wuhan virüsü tehlikesi azaldığığına yönelik bilgi vermişlerdi. Bu sebeple seyahat önlemlerini daha düşük seviyede uyguladılar.

Ancak aynı günlerde çeşitli sağlık örgütlerinden ve özel sektörden uzamanlr ve araştırmacılar salgının aslında yeni başladığına dikkat çekmişlerdi. Henüz hastalığın bulaş yolunu, inkübasyon periyodunu, patojenitesini gibi önemli bilgilerin edinilmediğini, sadece genomunun çözüldüğünü ve yeni vaka olup olmadığına karar vermek için erken olduğunu belirtmişlerdi. Bu gelişmeleri detaylı olarak bu haberimizde aktarmıştık.

Yaşanan son gelişmeler bunları doğrular nitelikte. Bugün de benzer şekilde uzmanlar bu salgının artık boyut değiştirdiğini belirtiyorlar. Yani artık Wuhan virüsünün hayvan kaynaklı bir virüs olmaktan çıkıp insandan insana bulaşabilen ve hızla yayılabilen bir virüs olduğunu belirtiyorlar ve buna göre önlem alınması gerektiğinin altını çiziyorlar.

Kaynaklar:

CDC

Nature

CNN