/

WHO Küresel Halk Sağlığı Acil Durumu ilan etti

6 dakikalık içerik

Coronavirus salgınında son durum : 02/02/2020-9:45

Dünya sağlık Örgütü mevcut durumu değerlendirdi ve Küresel Halk Sağlığı Acil Durumu ilan etti! Bununla ilgili sebepleri detaylı olarak açıkladılar. Küresel acil durum ilanında en büyük sebebin Çin’deki vakalar olmadığını, ancak daha zayıf sağlık sistemine sahip ülkelerde yaşanabilecek salgınları engellemek için olduğunu belirtti.

WHO, Pekin’de ve Çin’de kontrol çalışmalarının büyük eforla ilerlediğini belirtti. Ancak Dünya’nın pek çok noktasında vakalar görüldüğünü ve muhtemel ölümlerin görüleceğini belirterek açıklamalarını sürdürdü. Çin’in çok hızlı bir şekilde virüsün genomunu dizilemesi ve bunu uluslararası kurumla paylaşmasını önemli buldu ve bunun altını çizdi.

7/24, büyük bir efor ve emekle çalışan, zor şartlar altında işlerini yürüten sağlık çalışanlarına minnetarlığını dile getirdi.

Dünya sağlık Örgütü Neden Küresel Acil Durum İlan Etti

Çin dışında henüz ölümlü vaka görülmediğini ve vaka sayılarının çok az olduğunu hatırlattı. Ancak virüsün daha fazla yayılmaması için küresel olarak sıkı çalışmak gerektiğini belirtti. Sağlık sistemi daha zayıf olan bir ülkeye virüsün bulaşması durumunda ne olacağının tahmin edilemeyeceğini söyledi. Bu acil durum ilanın Çin’e güvenmemekle ilgili olmadığının altını çizdi ve Çin’in kararlarına güvenip desteklediklerini belirtti. Acil durum ilanının daha çok zayıf ülkelerin bu salgından etkilenmemesi için alınan bir önlem olduğunu vurguladı.

Uluslararası partnerleriyle iş birliğini sürdüreceklerini ve bu salgını olabildiğince çabuk kontrol altına alacaklarını vurguladı.

7736’sı Çin’de olan 7834 teşhis edilmiş #2019nCoV vakası ve 170 ölümün olduğunu hatırlattı. Ancak bunların sayı değil İNSAN olduğunun unutulmamasını istedi.

Uluslararası ticaret ve seyahatlerde bir kısıtlama getirilmediğini belirtti. Bu kısıtlamaların ülkeler bazında olabileceğini de hatırlattı.

Yapmamız gerekenler diyerek yapılacak işlere dair bir liste verdi :

  • Aşı, ilaç ve tedavi edici ürünlerin geliştirilmesinin hızlandırılması
  • Dezenformasyon ve yanlış bilgilerle mücadele
  • Hazırlık planlarının gözden geçirilmesi, olası vakalara karşı kurumların hazırlıklı olması
  • Bilgi, veri ve tecrübelerin DSÖ ve dünyayla paylaşılması

UNICEF açıklama yaptı!

Dünya Sağlık Örgütü’nün Küresel Acil Durum ilanından sonra UNICEF bir paylaşım yaparak, çocukların korunması için gerekenleri yapacağını ve partnerleriyle iş birliği içinde olacağını açıkladı!

Türkiye’den KLİMİK Açıklaması

Türk Klinik Mikrobiyoloji ve İnfeksiyon Hastalıkları Derneği, Dünya Sağlık Örgütü’nün açıklamasını takiben açıklama yaptı:

“Koronavirus (2019-nCoV) salgını Çin dışında ülkelere yayılmaya devam ederken Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) küresel acil durum ilan etti.

2005 yılında kabul edilen Uluslararası Sağlık Tüzüğü’ne göre acil durum kararı alınmış olması DSÖ’ye bir takım yetkiler veriyor. DSÖ; salgının sonuçlarından insanları korumak için ilgili ülkelere bazı önlemler almalarını dayatabilecek, uluslararası seyahat ve ticareti kısıtlayabilecek, gerekli gördüğü toplulukların yakın takibe alınmasını isteyebilecek.

Kararı açıklayan Acil Durum Komitesi, şu an için herhangi bir seyahat veya ticaret kısıtlamasına gerek olmadığını, kararı özellikle sağlık altyapısı yetersiz olan ülkeleri salgından korumak için aldıklarını, Çin’in salgınla baş etmek için çok etkili ve kapsamlı bir çalışma yürüttüğünü, acil durum kararı alınmış olmasının Çin’in başarısız olduğu anlamına gelmediğini özellikle vurguladı.”

WHO

KLİMİK