BilimHaberSağlık

Mezenter: İnsan vücudunda yeni bir organ bulundu!

Mezenter insan vücudunun yeni bir organı olarak tekrar taımlandı. Araştırmacılar insan vücudunda yeni bir organ olduğunu ortaya koydular. Aslında bu yapı vücudumuzda ilk defa tanımlanmıyor ve yapısı biliniyor. Ancak bir organ olarak fonksiyonları ve işlevi daha önce tanımlanmamıştı. Yeni organımız mezenter, eskiden parçalı yapıda bir doku olarak incelenmekte, sadece ince bağırsağın üzerinde peritonun bir uzantısı olduğu düşünülüyordu. Ancak aslında başlı başına bir organ olduğu ortaya çıkarıldı.

mezenter, yeni organ

Mezenter nedir?

leonardo da vinci, mezenter, anatomi
Mezenterin bilinen ilk tanımlaması Leonardo Da Vinci tarafından yapılmıştır. Da Vinci ve sonraki çalışmalarda genel olarak organ kapsamında incelenmemiş bir doku olmuştur. Bunun en temel sebebi, karaciğer, böbrek yada beyin gibi diğer organ yapılarındaki net anatomik belirginliğin olmaması olabilir. Mezenter yapısı itibari ile zarsı bir doku ve bu doku bağırsak etrafında dolanık olarak bulunuyor. Bu ise mezenterin sanki sadece zarlardan oluşan bağırsaklara yardımcı bir doku olarak görünmesine sebep oluyor. 2012 yılında ise J Calvin Coffey’in mikroskobik olarak mezenterin sürekli bir yapıya sahip olduğunu gösterdi. 2012’den günümüze kadar ise Coffey ve ekibi mezenterin ayrı bir organ olduğunu ortaya çıkaran veriler topladılar. Son olarak bilimsel bir makale ile bunu net bir şekilde ortaya koydular.

Böylece mezenter ile ilgili hastalıkların daha farklı bir şekilde ele alınması ve tedavilerin daha etkin gerçekleştirilebilmesi daha kolay olacak. Bunun yanı sıra mezenterin işlevlerinin tekrar organ olarak incelenmesi ve araştırılması da gerekiyor. Bu konu da tıp öğrencileri ve araştırmacılara büyük sorumluluk düşüyor.

mezenter, yeni organ, yeni anatomi

Yüz yıllardır anatomideki tüm gelişmelere rağmen aslında ortaya çıkarılamayan bir organa sahip olduğumuz, hala keşiflerin sınırı olmadığını ortaya koyması bakımından araştırmada sürekliliğinin önemini ortaya çıkarıyor. Eğer bilim insanları, tüm anatomik yapıları ortaya çıkardıklarını düşünerek hareket etselerdi ve vücudumuzdaki dokular üzerine çalışmaya devam etmeselerdi, mezenterin aslında farklı bir organ olduğu ve kendine özgü yapısı olduğu ortaya çıkarılamazdı. Bu durum ise mezenter kaynaklı hastalıkların ve sağlık problemlerinin eksik olarak tanımlanması ve düzgün tedavi edilememsine sebep olabilecek bir durum olacaktı.


Digestive surgery

Lancet Gastroenterol Hepatol


Yazar Hakkında

Hacettepe Biyoloji Bölümünden 2011 yılında mezun olduktan sonra ODTÜ’de Antik DNA çalışmaları ile lisans üstü eğitimini sürdürmüştür. Lisans eğitiminde ve daha sonrasında ekoloji ve popülasyon ile ilgilenmiş olup, vektör ekolojisi üzerine çalışmaları ve yayınları bulunmaktadır. ODTÜ’de lisans üstü çalışmalarına devam ederken biyoteknoloji girişimciliğine adım atmış olup, Türkiye’de inovatif biyoteknoloji ekosisteminin gelişmesi için çalışmalarına devam etmektedir. Bildiklerini ve öğrendiklerini paylaşmaktan büyük mutluluk duyan Elçin, doğrulanabilir Türkçe bilimsel yayın kaynaklarının az olmasından rahatsız olmuş ve ortağı Emre ile birlikte Bilimma'yı kurmuştur. Ekim 2016'dan itibaren bilimsel haber ve bilgilerin sorgulanabilir kaynaklarla insanlara ulaşması için yazılar yazmaktadır. Fotoğraf çekmek, arazi çalışmalarına katılmak ve gezmek başlıca ilgi alanları olup, ERES Biyoteknoloji'de projelerini sürdürmektedir.
Alakalı İçerikler
Haber

Kakım - Büyük Gelincik

Haber

Ciltte yeni bir organ keşfedildi

Haber

Çernobil kazasında tasfiye memurlarına ne oldu?

FeaturedHaberSağlık

Kolon Kanseri ve Rektum Kanseri Gençlerde Yükselişte

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir