Virüsleri yakalamak ve tanımlamak için hızlı bir cihaz geliştirildi

4 dakikalık içerik

Virüsleri yakalamak ve tanımlamak için hızlı ve daha ucuz bir cihaz geliştirildiPensilvanya Eyalet (Penn State) ve New York üniversitelerindeki araştırmacılara göre, çeşitli virüs suşlarını (grupları) hızlı bir şekilde yakalayan ve tanımlayan bir cihaz tasarlandı. 

Şu anda, virologlar 1.67 milyon bilinmeyen virüsün hayvanlarda olduğunu ve bunların birçoğunun insanlara bulaşabileceğini tahmin ediyor. Bilindiği üzere H5N1, Zika ve Ebola gibi adını sıkça duyduğumuz virüsler dünyanın birçok noktasında hastalıklara ve ölümlere neden oluyor. Dünya Sağlık Örgütü, virüslerin erken tespit edilmesinin, karşı önlemlerin hızlı bir şekilde uygulanmasını sağlayarak virüsün yayılmasını durdurabileceğini belirtiyor.

Yeni cihazı, Penn State’den fizik, kimya, malzeme bilimi ve mühendislik profesörü Mauricio Terrones ve ekibi tasarladı. Prof. Dr. Terrones, bir açıklama yaparak çalışmadan bahsetti: “Boyutuna göre virüs yakalayabilen hızlı ve ucuz bir el cihazı geliştirdik. Cihazımız, boyutuna göre çok çeşitli virüslerle karşılaştırılabilecek şekilde tasarlanmış nanotüp dizilerinden oluşuyor. Virüslerin kendine has titreşimlerinden tanımlamak için Raman spektroskopisini kullandık.”

Bu, altın nanoparçacıkları ile tasarlanmış nanotüp dizisi, virüs moleküllerini yakalıyor. Kaynak; Terrones Lab/Penn State

VIRRION adı verilen bu cihazın çok çeşitli kullanım alanları bulunuyor. Örneğin; çiftçiler için tarlada bir virüsün erken tespiti tüm mahsulü kurtarabilir. Hayvancılıkta bir virüsün erken tespiti, sürüyü hastalıktan kurtarabilir. Ayrıca, mevcut yöntemlerle günler süren çalışmayla tespit edilen virüsler, dakikalar içinde tespit edilebilecek. Boyutunun küçük olması ve düşük maliyeti nedeniyle VIRRION cihazının, her doktorun ofisinde ve hastalık salgınlarının ortaya çıktığı uzak yerlerde bulunması faydalı olacaktır.

Terrones, “Mevcut tekniklerin çoğu büyük ve pahalı ekipman parçaları gerektirir. VIRRION birkaç santimetre çapında bir cihaz. Cihazımıza virüs moleküllerini çok düşük konsantrasyonlarda tespit edebilmek için, Raman sinyalini arttırmaya yönelik altın nanopartiküller ekledik. Virüs türlerinden oluşan bir kütüphane oluşturmak için de makine öğrenme tekniklerini kullanıyoruz.” dedi.

NYU’dan virolog Profesör Dr. Elodie Ghedin,“VIRRION, viral karakterizasyonu hızlı başlatan herhangi bir örnek türünden (çevresel veya klinik) virüs parçacıklarının hızla zenginleştirilmesini sağlamakta. Bunun virüs ortaya çıkışı, virüs keşfi ve teşhis konularında uygulamaları bulunuyor. Neticede, bu virüsü tek viryonların yakalanması ve dizilenmesi için kullanmayı umuyoruz.” şeklinde konuştu.

Çalışma, 23 Aralık 2019 günü Proceedings of the National Academy of Sciences‘da yayımlandı.

Kaynak;

EurekAlert