özlem türeci uğur şahin rahmi koç

Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nü Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin aldı

5 dakikalık içerik

Bu yıl ilk kez verilen Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin’e verildi. Vehbi Koç Vakfı, her yıl sağlık, eğitim ve kültür alanlarında üstün gösterenlere “Vehbi Koç Ödülü” vermekte. bu ödüller kapsamında bu yıl yeni bir kategori olan İnsanlığa Üstün hizmet kategorisinde de ödül vermeye başladı.

Vehbi Koç Vakfı İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü’nün ilk kazananları, her ne kadar isimleri pandamı ile duyulmuş olsa da hayatları boyunca yenilikçi bilimsel çalışmalar sürdüren ve geliştirdikleri mRNA aşısı ile milyonlarca insanın hayatta doğrudan katkı sağlayan bilim insanları Prof. Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin oldu. Koç Üniversitesi’nde düzenlenen ödül töreninde ödülü Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ömer M. Koç, Özlem Türeci ve Uğur Şahin’e takdim etti. Koç Holding Şeref Başkanı ve Koç Üniversitesi Mütevelli Heyeti Onursal Başkanı Rahmi M. Koç ise profesörlere Şeref Doktorası diplomalarını verdi.

Törende BioNTech Kurucu Ortağı ve Tıbbi Operasyonlar Başkanı Prof. Dr. Özlem Türeci ve BioNTech Kurucu Ortağı ve İcra Kurulu Başkanı Prof. Uğur Şahin’in bilimsel çalışmaları hakkında kısa bir film yayınlandı. Törende daha sonra Vehbi Koç Vakfı Genel Müdürü Cihan Özsönmez kısa bir konuşma gerçekleştirdi. Konuşmasında, ödülün motivasyonu, insanlığa üstün katkıların desteklenmesi amacından bahseden Önsönmez, ““Büyük Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti’yle birlikte doğan ve attığı her adımda onun ‘muasır medeniyet’ ülküsüne hizmet etmeye çalışan Topluluğumuz ve Vakfımız olarak, insanlığa üstün hizmet ödülümüzün ilkini sizlere takdim etmek de bizim için bir onurdur.” diyerek ödülün anlam ve önemini açıkladı.

Törende konuşan Prof. Dr. Özlem Türeci, “Bu prestijli ödüle layık görülmek bizim için büyük bir onur çünkü cesur bir karar almanın, bilinmeyen bir yolu seçmenin, kararlılık ve azim ile ilerlemenin yanı sıra insanlık için fark yaratmanın ve insanlığa katkı sağlamanın takdir edilmesi için süper kahraman olmanıza gerek yok. İnsanlığa hizmet etmeyi ödüllendiren bu özel ödüle layık görülmekten dolayı çok mutluyuz. Vehbi Koç Vakfı’nı, bu ödülü başlatmada gösterdiği kararlılığı için takdir ediyor, ödülün birçok insana ilham vermesini ve motivasyon sağlamasını umuyoruz.” diyerek fikirlerini ifade etti.

Uğur Şahin ise “Tek bir insanı kurtarabilirseniz, insanlığı da kurtarabilirsiniz. Ben de buna benzer bir alıntıyı paylaşmak istiyorum: ‘Bir kişiyi eğitebilirseniz, insanlığı da eğitebilirsiniz.” diyerek eğitimin önemine dikkat çekti.

 

Kaynak: KOÇ Medya Merkezi