HaberUzay

BAE’ye ait askeri uyduyu taşıyan Vega roketi kayboldu

BAE'ye ait uydu fırlatıldıktan iki dakika sonra kayboldu

Arianespace, Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) ait askeri uyduyu taşıyan Vega roketinin havalandıktan iki dakika sonra kaybolduğunu açıkladı. Ticari uzay şirketi Arianespace, roketin Atlas Okyanusu civarına düşmüş olabileceğini belirtti. BAE’ye ait roket, Çarşamba gecesi Fransız Guyanası’ndan fırlatılmıştı. Roket, FalconEye1 isimli BAE’ye ait yeni uydu sisteminin ilk uydusunu taşıyordu.

Arianespace’den yapılan açıklamada, şimdiye dek 15 roketin uzaya fırlatıldığının ancak ilk defa başarısız olduklarının altı çizildi. Arianespace Başkan Yardımcısı Luce Fabreguettes, “İkinci ateşleme esnasında bir anormallik oluştu. Uydunun kaybından dolayı müşterilerimizden özür dileriz. İlk uçuş verilerini analiz ettikten sonra daha fazla bilgi sahibi olacağız.” dedi.

Şirket yaptığı açıklamada, başarısız olma nedeninin ise henüz tespit edilemediğini ifade etti. Daha önce de olumsuz hava koşulları sebiyle roketin fırlatılışı iki kez ertelenmişti. Şirket, bir uyduyu daha fırlatmayı planlıyordu.

Fransa merkezli Arianespace, Avrupa Uzay Ajansı (ESA) ve İtalya Uzay Ajansı’nın birlikte tasarladığı dört aşamalı Vega roket sistemini geliştiriyor. İlk uçuşunu 2012’de yapan Vega, küçük uyduları uzaya fırlatmak için geliştirilen bir roket sistemidir.

Kaynak;

Space News

BBC

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Avrupa Uzay Ajansı'na 14 milyar Euroluk bütçe verildi

Haber

Musk'ın Starlink 44 uydusu ESA'nın uydusuna çarpabilirdi

HaberUzay

ISS astronotları Dünya'ya döndü

HaberUzay

Gaia uzay aracı üç asteroit daha keşfetti

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir