vampir yarasa

Vampir yarasa sosyal bağlarını koruyor

4 dakikalık içerik

Vampir yarasa sosyal bağlarını laboratuvar araştırmalarının ardından doğada da sürdürüyor. Vampir yarasalarının sosyal bağlanma dinamiklerini inceleyen yeni bir çalışma, esaret altında yaptıkları dostlukların, hayvanların vahşi doğaya geri bırakılmasından sonra da devam edebileceğini gösterdi.

Primatlar, sosyal dinamikler ve dostluklar söz konusu olduğunda en ikonik hayvan grubu olsa da, şimdi yeni bir çalışma vampir yarasaların (Desmodus rotundus) arkadaşlığı hatırlatan işbirliğine dayalı ilişkiler oluşturduğunu ortaya koydu.

Evrim ve Biyoçeşitlilik Bilimi Enstitüsü ve Doğal Tarih Müzesi’nden (Museum für Naturkunde) çalışmanın baş yazarı Dr. Simon Ripperger, “Vampir yarasalarda esaret altında gözlemlediğimiz toplumsal ilişkiler, sosyal ve fiziksel ortamdaki değişikliklere oldukça dayanıklı çıktı. Bu yarasaları tekrar doğal ortamına bıraktığımızda, esaret sürelerinde işbirliği geliştirdikleri aynı üyelerle ilişki kurmayı seçtiler.” dedi.

Dr. Ripperger ile birlikte 2010’dan beri esaret altındaki vampir yarasaların sosyal ilişkilerini inceleyen Ohio Eyalet Üniversitesi’nden Doç. Dr. Gerald Carter, çalışmanın ortak yazarlığını yaptı. Araştırma ekibi, öncelikle, vampir yarasaların laboratuvarda kurduğu arkadaşlığın “gerçek” olup olmadığını görmeyi amaçladı.

Vampir yarasa sosyal ilişkilere önem veriyor

Çalışma için ekibin, vahşi yarasalar arasındaki sosyal etkileşimleri ve ağları önceki araştırmalardan çok daha iyi kalitede kaydetmesi gerekiyordu. Bu nedenle, özgün ‘yakınlık sensörleri’ geliştirmek için elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimlerindeki meslektaşlarının yardımlarını aldılar. Bir kuruştan bile daha hafif olan yeni sensörler, yarasalara takıldı ve ekibin tüm sosyal grupları izlemesini sağladı. Son adımda bu gözlemler laboratuvardaki yarasa ilişkileri hakkındaki verilerle birleştirildi.

Veriler, esaret altındaki dişi yarasalar arasındaki karşılıklı tımar ve yiyecek paylaşımının, bu dişilerin daha sonra vahşi doğada kiminle etkileşime gireceğini doğru tahmin etti. (22 ay boyunca toplanan veriler). Bulgular, işbirlikçi sadakatinin hem de işbirlikçi değişikliğinin yarasanın ilişkilerini düzenlemede rol oynadığını gösterdi.

Ekip ilerleyen çalışmalarda, yarasalar arasındaki bireysel farklılıkların bu tür işbirliği ilişkilerini nasıl etkilediğini ölçmek istiyor. Doç. Dr. Carter, “Bulgularımız, vampir yarasaların bazı primatlarda gördüğümüz arkadaşlıklara benzeyen sosyal bağlar oluşturduğuna dair araştırmalara katkıda bulunuyor.” dedi.

Laboratuvarda İşbirliği Yapan Vampir Yarasalar, Vahşi Yaşamda Sosyal Ağlarını Koruyor” başlıklı çalışma Current Biology‘de yayımlandı.

Kaynak;

ZME Science