uzaya gönderilen deniz anası

Uzaya deniz anası gönderiliyor

5 dakikalık içerik

Uzaya denizanası gönderiliyor.

Kuzey Karolina Üniversitesi’nden Dr. Rebecca Helm, 7 Aralık Cumartesi günü Twitter’da paylaştığı bir gönderide, uzaya denizanası gönderdikleri yeni bir deneyi açıkladı. Dr. Helm, “Küçük denizanası bebeklerimi uzaya yolculuğu için gönderdik. Eğer her şey yolunda giderse, yaklaşık 30 yıl içinde uzaya giden dünyanın ilk deniz anası olarak geri dönecekler. Ancak uzay yolculuğu söz konusu olduğunda hiçbir şey kesin değildir, bu yüzden lütfen onlara iyi dileklerinizi gönderin…  Açıklık getirelim; uzayda herhangi bir şey yanlış gitmediği sürece yaklaşık 30 yıl içinde uzaya giden ilk denizanası olacaklar. 30 yıl boyunca uzayda olmayacaklar.” dedi.

Rebecca Helm’in tweeti;

10 Ekim 2013’te Deep Sea News‘te yayımlanan Rebecca Helm’in yazısında, uzaya gönderilen deniz analarının hikayeleri anlatılıyor. “Neden deniz analarını uzaya gönderelim?” diye bir soru soran Helm, cevabını açıklıyor: Çünkü genellikle küçük kristallerden dolayı deniz analarının vücutları sabit tutulur. Bu kristaller, bize uzun süreli insan uzay yolculuğu hakkında fikir verebilir.

Bir deniz anası büyüyünce, zilinin kenarında kalsiyum sülfat kristalleri oluşur. Bu kristaller, özel kıllarla kaplanmış küçük bir hücre torbası ile çevrilidir ve bu torbalar zilin çevresinde eşit aralıklardadır. Deniz anası döndüğünde, kristaller yerçekimi ile cebin dibine doğru yuvarlanır ve hücre kıllarını hareket ettirir; bu da nöronlara sinyal gönderir. Tek ihtiyaçları olan yerçekimidir.

İnsanlar da yerçekimini algılayan yapılara sahiptir ve buradaki soru yerçekimi olmayan uzayda, bu yapılar normal şekilde gelişir mi? Uzayda geliştirildikten sonra, deniz anaları Dünya’ya dönmekte zorlanıyor. Algılayıcı torbaların gelişimi normal görünse de, pek çok deniz anasında dünyadaki eşlerine kıyasla, darbe ve hareket anormallikleri de dahil olmak üzere Dünya’da gezinme zorluğu yaşanıyor.

İnsanların yerçekimi algısı tam olarak deniz anasına benzemiyor ama yakın diyebiliriz. İnsan kulağı hem sıvıları hem de küçük kristalleri içeriyor. Bu farklılıklara rağmen bile, iki sistem arasında endişe duyulacak kadar benzerlik var.

Başka bir deyişle, bebek deniz analarının uzayda bulunduktan sonra Dünya’da yerçekimi algılama zorluğu varsa, insan bebekler mahvolabilir.

Baş dönmesi yaşayan insanların da söyleyebileceği gibi, uzayda kendinizi yönlendirememek sıkıntı verir. Rebecca Helm, üç gün gravitron (portatif bir eğlence yolculuğu) sürdükten sonra bile günlerce baş dönmesi yaşadığını belirterek, “Uzaydaki insan doğumları, ömür boyu süren Dünya karmaşası anlamına gelebilir. Tabii ki, halen uzayın inanılmaz olduğunu ve yerçekimsiz oluşu halen listemde ilk sırada olduğunu düşünüyorum, ancak deniz anaları yalan söylemez. Uzun vadeli uzay yolculuğu, gemide büyüyen bebeklerde gelişimsel zorluklar ortaya çıkarabilir. Deniz anaları, uzayda büyümenin çok iyi olmadığını söylerse, dinlesek iyi olur.” şeklinde düşüncelerini yazmıştı.

Kaynak;

Deep Sea News