HaberUzay

Uzay yarışlarının başladığı yer; Baykonur

Rusya’nın Kazakistan’daki uzay üssü Baykonur, yarım yüzyıldan fazla süredir insanları uzaya taşıyan önemli üslerden biri durumunda. Baykonur Uzay Üssü, aynı zamanda insanları uzaya gönderen ilk üstür. Rusya’da yaşayan Maxim Babenko isimli fotoğrafçı, New Yok Times için dünyanın en eski ve en büyük uzay üssünde fotoğraflar çekti.

Sovyetler 1957’de Sputnik’i hayata geçirerek uzay yarışını ciddi bir şekilde başlattı ve ABD’yi şok etti. 1961’de Yuri Gagarin, Dünya’nın yörüngesinde tur atmak için Baikonur’dan ayrıldı. Gagarin böylece uzaya giden ilk insan oldu. Birleşik Devletler, Sovyet programına yetişmek ve nihayetinde onları geçmek için özveriyle çalıştı.

Rus, Amerikan ve diğer uluslardan astronotlar, altı yıl önce Vladimir Putin tarafından “fiziksel olarak yaşlanmış” şeklinde tanımlanan Baykonur sahasında bir araya geldi.

3 Aralık’ta Soyuz MS-11’in mürettebatı (ABD’den Anne McClain, Rusya’dan Oleg Kononenko ve Kanada’dan David Saint-Jacques) Uluslararası Uzay İstasyonu’na gitti. 11 Mart tarihinde ise Soyuz MS12 kapsülü aynı üsten, Rus Aleksey Ovçinin, Amerikan Nick Hague ve Christina Koch’u uzaya fırlattı.

2011’deki son uzay mekiği uçuşundan bu yana Amerikan astronotları uzay istasyonuna gitmek için Rus araçlarına binmek zorunda kalıyorlar. NASA’nın mevcut stratejisi, Amerikalıları uzaya taşımak için özel şirketleri (Elon Musk’un SpaceX ve Boeing gibi) devreye sokmak.

Kısa açıklamadan sonra şimdi konuya dönecek olursak, fotoğrafçı Babenko, Baykonur Üssünde birbirinden güzel kareler yakaladı. İşte o fotoğraflar;

Kaynak; NY Times

Baykonur kosmodromunda bir salon.   
Buran uzay aracı, 1988 yılında sadece tek bir uçuşu tamamladı.
Uzay okulunda küçük bir roket başarıyla fırlatıldı.
Kosmodrom Uluslararası Uzay Okulu’ndaki roketler, uçaklar, uçurtmalar ve diğer uçan cisimler.
Uluslararası Uzay İstasyonu’na özel olarak finanse edilerek gönderilen ilk kadın uzay turisti Anuşe Ansari’ye ait pantolon.
Kosmodrom müzesinin avlusunda Yuri Gagarin büstü.
1960’lı Nedelin felaketine bir anı. Bir füze prototipi deneme uçuşu için hazırlanırken patladı.
Kosmodromun fırlatma komplekslerinden biri.
Roket, fırlatma yerine çekilir.
NASA’dan Anne McClain ve Soycos’un Roscosmos komutanı Oleg Kononenko fırlatma rampasına doğru giderlerken.
Komutan Kononenko, fırlatma rampasına alınmadan önce kalabalığı selamlıyor.
MS-11 kapsülünün uzay yolculuğuna başlama anı.
Fırlatma anını izleyen seyirciler.
Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu'na "Robot Oteli" kuruyor

Haber

Starlink uyduları UFO zannedildi

Haber

Sağlık hizmetlerinde bir algoritmanın ırkçı eğilimi bulundu - ABD

Haber

ABD'de elektronik sigara can almaya devam ediyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir