/

Uzay ulusu Asgardia’ya davetlisiniz !

3 dakikalık içerik

Norveç mitolojisinde göklerin şehri anlamına gelen Asgardia uzayda yaratılan ilk ulus olacak. Maden astroidlerini kullanmak ve ayrıca Dünya’yı meteoritlerden korumak gibi görevlerde rol alacak. Kanada, Romanya, Rusya ve Amerika’dan pek çok uzay uzmanı, kozmonot ve bilim adamı bu grubun içinde yer alıyor ve Asgardia projesini dün Paris’te düzenledikleri konferans ile tüm dünyaya duyurdular.

ashurbeyli-asgardia
Igor Ashurbeyli , Rusya Aerospace International Research Centre kurucusu ve UNESCO “Uzay Bilimi” Komitesi başkanı

Asgardia’nın temel konsepti 18 ay içinde bir robotik uydu göndermek. Daha sonra ise insanların yaşayabilecekleri, çalışabilecekleri, kendi kural ve düzenlemelerine sahip olacakları kalıcı bir uzay istasyonu inşa etmek.

Umutları “demokratik uzay”ı kurmak olan Asgardianlar dünyayı uzaydan gelebilecek tehlikelere karşı koruyabilecek “insanlığı” koruyabilecek bir kalkan inşa etmek istiyorlar. Asgaridia projesi kurucularından ve McGill University Institute of Air and Space Law’da yönetici olan Ram Jakhu, Business Insider’a “Mutlaka Dünya’yı terk edeceğiz. Bu insanlığın doğasında var. İnsanlık Afrika’yı terk etti ve tüm Dünya’ya yayıldı. Dünya’nın kaynakları tükeniyor ve kimsenin gitmediği yerlere gideceğiz.” diye açıklamada bulundu.

14713611_1786878138257418_1821780511513812391_n
Projede öne çıkan isimler Igor Ashurbeyli , Rusya Aerospace International Research Centre kurucusu ve UNESCO “Uzay Bilimi” Komitesi başkanı; David Alexander, Rice University Ram Jakhu , Space Institute yöneticisi; Ram Jakhu,  McGill University Institute of Air and Space Law yöneticisi, Joseph N. Pelton George Washington University Space and Advanced Communications Research Institute (SACRI) ve Dumitru-Dorin Prunariu Romanyalı Kozmonot .

Proje henüz erken aşamalarında ve katılımcılarını bekliyor. İlk 100.000 kişi dünyadaki uluslarından bağımsız olarak doğal Asgardia yurttaşı olacaklar.

Asgardia’nın ilk hedefi olan nanosat’ı geliştirmek on milyonlarca dolara ihtiyacı olacak. Ashurbeyli, ilk fonlamayı kendisi yapmış, ancak hala fon ihtiyaçları bulunuyor. Bunun yanı sıra, böyle bir girişim ilk kez gerçekleşiyor ve uzay hukukunda da yeni konuları gündeme getirecek ve bu durumda uzay hukuku konusunda Asgardia kendi yeni kurallarını koyacak. Business Insider, projenin zaman çizelgesini, fon kaynaklarını, uydunun yapılış ve fırlatılışı için operasyonun nasıl yürütüleceğini sorduğunda ise ucu açık cevaplar veriyor uzmanlar ve bu tür teknik konuları paylaşmak için erken olduğunu belirtiyorlar.

Yurttaşlık için : http://asgardia.space 

Business Insider
Room