HaberUzay

Crew Dragon uzay turizminin önünü açacak

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX’in, NASA için geliştirdiği personel taşıyıcı ‘Crew Dragon’ kapsülü başarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS-International Space Station) ulaştı. Cumartesi günü test uçuşunu yapan kapsülün, uzay turizminin öncüsü olacağı bekleniyor.
NASA, ilk önce, ISS’te görevli Amerikan astronotlarının kullanacağı SpaceX’in Crew Dragon aracının görüntülerini basınla paylaştı. Test uçuşu öncesinde NASA’nın, aracın iç kısmından bir görüntü paylaşması büyük heyecan uyandırdı. Ardından NASA, 2 Mart Cumartesi günü, Falcon 9 roketiyle Crew Dragon’u uzaya fırlattı. NASA, kapsülün fırlatılmasını internet sitesinde canlı olarak yayınladı.

Crew Dragon kapsülü, ‘Ripley’ takma adı verilen mankeni de taşıdı. Ripley’nin baş, boyun ve omurgasında bir insanın yolculuktan nasıl etkileneceğini test edebilmek için sensörler bulunuyor.

Televizyon sunucusu Dallas Campbell de Ripley’in birkaç fotoğrafını Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Ripley’i daha ayrıntılı görebileceğimiz o tweet;

Kaynak; https://www.space.com/spacex-crew-dragon-docks-space-station.html

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Manned "insanlı" görevleri karşılamıyor - Cinsiyet eşitsizliği

Haber

İlk güneş yelkenli uydu; LightSail 2

Özel HaberlerUzay

Apollo 11- 50 yıl önce ilk kez bir insan Ay'da yürüdü

HaberUzay

NASA Artemis görevi için özel şirketlerle işbirliği yapıyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir