HaberUzay

Crew Dragon uzay turizminin önünü açacak

Elon Musk’ın kurucusu olduğu SpaceX’in, NASA için geliştirdiği personel taşıyıcı ‘Crew Dragon’ kapsülü başarıyla Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS-International Space Station) ulaştı. Cumartesi günü test uçuşunu yapan kapsülün, uzay turizminin öncüsü olacağı bekleniyor.
NASA, ilk önce, ISS’te görevli Amerikan astronotlarının kullanacağı SpaceX’in Crew Dragon aracının görüntülerini basınla paylaştı. Test uçuşu öncesinde NASA’nın, aracın iç kısmından bir görüntü paylaşması büyük heyecan uyandırdı. Ardından NASA, 2 Mart Cumartesi günü, Falcon 9 roketiyle Crew Dragon’u uzaya fırlattı. NASA, kapsülün fırlatılmasını internet sitesinde canlı olarak yayınladı.

Crew Dragon kapsülü, ‘Ripley’ takma adı verilen mankeni de taşıdı. Ripley’nin baş, boyun ve omurgasında bir insanın yolculuktan nasıl etkileneceğini test edebilmek için sensörler bulunuyor.

Televizyon sunucusu Dallas Campbell de Ripley’in birkaç fotoğrafını Twitter hesabı üzerinden paylaştı. Ripley’i daha ayrıntılı görebileceğimiz o tweet;

Kaynak; https://www.space.com/spacex-crew-dragon-docks-space-station.html

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Antarktika araştırmacısı Gökhan Halıcı Hacettepe'ye konuk oldu

ArkeolojiHaber

Çatalhöyük sakinleri için biyolojik etmenden daha önemlisi sosyal etmen

Haber

Çöplükte beslenen kutup ayıları iklim değişikliğinin sonuçlarının bir önizlemesi

GenetikHaber

Uzmanlar embriyolar üzerinde gen düzenlemelerinin yasaklanmasını istiyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir Cevap Yazın