Haber

Uzay gemisi VSS Unity en hızlı uçuşunu yaptı

Virgin Galactic, 22 Şubat Cuma günü VSS Unity’nin beşinci güçlü deneme uçuşunu ve ticari araç olan SpaceShipTwo’nun ikinci uzay uçuşunu gerçekleştirdi.

Beşinci süpersonik roket destekli test uçuşunda, Virgin Galactic, ikinci kez Kaliforniya  Mojave’den uzaya ulaştı. Uzay Gemisi VSS Unity bugüne kadarki en yüksek hıza ve rakıma ulaştı ve ilk kez NASA Uçuş Fırsatları programındaki araştırma yükleriyle birlikte üçüncü bir ekip üyesini taşıdı.

Pilotlar, baş pilot Dave Mackay ve yardımcı pilot Michael “Sooch” Masucci idi. Virgin Galactic’in astronotlarından Beth Moses, kabin dinamiklerini ilk kez canlı olarak değerlendiren üçüncü mürettebat üyesi olarak uçtu ve ticari bir uzay gemisinde uçan ilk kadın oldu.

İlk kez ticari bir uzay gemisinde üç kişi uçtu

Bu uçuş, sektör için birkaç ek ilke imza attı; Uçuş, pilot olmayanların uzaya ticari bir uzay gemisiyle uçtukları ilk uçuştu ve ilk defa bir mürettebatın, gemideki uzayda ağırlıksızlıkta kısıtlama olmadan serbestçe yüzdüğü ilk seferdi. Üç kişinin ticari bir uzay gemisiyle uzaya uçtukları ilk seferdi ve Dave Mackay ilk İskoç doğumlu astronot oldu (İskoçya’da yetişen Brian Binnie 2004’te uzaya uçtu).

Meslektaşlarına ve misafirlerine hitap eden Dave Mackay şunları söyledi: “Beth, Sooch ve ben, herhangi birimizin yaşadığı her şeyin ötesinde olan oldukça şaşırtıcı bir uçuştan zevk aldık. Virgin Galactic ve The Spaceship Company’deki mürettebatım ve harika ekiplerimden bir araç ve bir operasyon sağladığımız için güvenle gurur duyuyorum.”

Virgin şirketler grubunun CEO’su Sir Richard Branson ise, “Aynı aracı iki aydan biraz daha uzun bir süre içinde güvenle ve geri indirmek ve aynı zamanda uçuş zarfını genişletmek, Virgin Galactic ve The Spaceship Company içinde oluşturduğumuz eşsiz kabiliyetin kanıtıdır. Önümüzdeki birkaç ay, şimdiye kadarki en heyecan verici aylar gibi olacak.” şeklinde konuştu.

Kaynak; https://www.virgingalactic.com/articles/virgin-galactic-makes-space-for-second-time-in-ten-weeks-with-three-on-board/

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Haber

Baykonur Üssü'nde her kozmonot bir ağaç dikiyor

HaberUzay

NASA GIPHY'de yeni Astronot Gif setini yayınladı!

BilimHaberUzay

Kanser tedavisinden orman yangınlarına kadar NASA çalışmaları

HaberUzay

En yaşlı kadın astronot uzayda !

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir