Haber

Uydu vuran dördüncü ülke Hindistan oldu

Hindistan uydu vurdu

Hindistan, uydu vurduğunu açıkladı. Reuters’ın haberine göre Başbakan Narenda Modi canlı yayında, yeni bir savunma sistemini denemek için başarılı bir testin yapıldığını söyledi.

Uydu vurulmasına ilişkin Modi, “Bir süre önce, biliminsanlarımız, 300 km uzaklıktaki uzayda, düşük Dünya yörüngesinde canlı bir uydu vurdu,” dedi. Yeni Delhi’deki Savunma Etütleri ve Analizleri Enstitüsü’nden Ajay Lele, Reuters’e verdiği demeçte, savaş başlığı taşımayan bir füze kullanarak uydunun imha edilmesinin muhtemel olduğunu söyledi. 

Hindistan, bir uyduyu başarıyla düşüren dördüncü ülke oldu. ABD ve Rusya 1980’lerde, Çin ise 2007’de ilk başarılı testini yaptı. 

Çin’in 2007 testi, NASA tarafından, izlenebilecek kadar büyük olan yaklaşık 3 bin parçadan oluşan büyük bir enkaz bulutu yarattığı için sorumsuz olarak kınandı. Küçük enkaz parçaları bile diğer uydular veya Uluslararası Uzay İstasyonu için tehlikeli olabilir. Hindistan uydusunun kalıntılarına ne olduğu henüz bilinmiyor.

Kaynak; MIT Technology Review

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
Covid2019HaberKöşe Yazıları

Çin’de Neler Oldu? ÇKP, Wenliang, Chen Quishi ve Çalışmayan testler

HaberSağlık

COVID-19 salgınında son durum : 15/02/2020-22:00

Haber

Çin'de Wuhan'daki Gizemli Virüsün Genomu Dizilendi: Yeni Coronavirus (nCov)

Haber

NASA Uluslararası Uzay İstasyonu'na "Robot Oteli" kuruyor

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir