Haber

UV ışıkta pembe olan uçan sincaplar

Kuzey Amerika’da yaşayan ‘Yeni Dünya uçan sincaplar’ın üç türünün UV (ultraviyole) ışığı altında pembe renkte parladığı ortaya çıktı.

Uçan sincaplar, yarım kilonun altında, küçük memelilerdir. Yeni bir araştırmaya göre bu sincaplar UV ışığında pembe renkte parlıyor. Bu fenomeni keşfeden araştırmacılar henüz tam olarak nedenini keşfedemedi. Texas A&M Üniversitesi’nde vahşi yaşamı inceleyen yüksek lisans öğrencisi Allie Kohler, araştırma ekibi arasında. Kohler, araştırmasına Minnesota Bilim Müzesi’ndeki örneklere bakarak başladı.

Araştırmacılar, aynı şeyi yapan Chicago’daki Field Müzesi’ndeki diğer canlıları da inceledi. Bu uçan sincaplar, geceleri, şafak ya da alacakaranlıkta aktif oluyor. Yani bu sincaplar krepüskülerdir. Bu kemirgenlerin alt taraflarında floresan etkisi daha güçlüdür.

Floresan, bir maddenin daha kısa dalga boyu ışığıyla çarpıldıktan sonra daha uzun dalga boyunda ışık yaydığı zamandır (ultraviyole ışık, sincaplara çarpıyor ve insanların görebildiği pembe renk tonu olarak geri gönderiliyor).

Asıl soru: Sincaplar bu bilgiyi işleyebiliyor mu?

Sincaplardaki bu floresan etkisiyle ilgili hipotezler arasında, bir şekilde iletişim kurmalarına, yırtıcılardan kaçınmalarına veya karla kaplı arazilerde kullanışlı olmalarına yardımcı olabilir gibi farklı fikirler var. Görüntüleri fotoğraf olarak çekmek için araştırmacılar ultraviyole fenerleri kullandı ve bir Canon EOS 50D kamera ile fotoğraflarını çekti. Ayrıca, floresan rengi daha görünür hale getirmek için UV fenerinden çıkan ışığın arka plan mavi dalga boylarını ıslatma amacıyla kameraya sarı bir filtre eklemek zorunda kaldılar. Kohler, uçan sincapların göz merceklerinin ultraviyole ışığının geçmesine izin verebildiğini araştırmanın sonuçlarından biri olarak gösteriyor. Kohler’e göre asıl soru; “Sincapların beyni bu bilgiyi işleyebiliyor mu?”

Kaynak;

Popular Science

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir