dev köpek balığı büyük camgöz
/

Urla’da 2 ton ağırlığında dev köpek balığı yakalandı

2 dakikalık içerik

Geçtiğimiz gün İzmir Urla’da dev boyutlarda bir köpek balığı ağlara takıldı. 2 ton ağırlığında 10 metre uzunluğundaki köpek balığını görenler şaşırdı.

Olay İskele Su Ürünleri Kooperatifi ortağı balıkçıların dün gece, Gelinkaya açıklarına ağ attığı yerde gerçekleşti. Sabah ağlarını kontrol ederken, 10 metre boyunda büyük camgöz olarak bilinen Cetorhinus maximus türü köpek balığını ağlarında gördüler. Vinçle kaldırarak kıyıya getirilen köpek balığı çevredeki vatandaşlarda şaşkınlık yarattı.

Türkiye için nadir bir dev köpek balığı – Büyük Camgöz Köpek balığı

Büyük camgöz yani Cetorhinus maximus türü köpek balığı dünyanın ikinci büyük köpek balığı. Suyu filtre ederek beslenen, küresel dağılıma sahip göç eden bir köpek balığı türü. 2020 yılına kadar Türkiye kara sularında sadece 9 tane kaydı olan bu köpek balığının avlanması yasak ve koruma altında. Çünkü nesli tehlike altında bir tür.

İnsanlar için risk oluşturmayan bu dev köpek balığı hem derin sularda hem dee daha az derinlikte yaşayabiliyor. 2000 metre derinliğe kadar inebiliyor.

Kaynaklar:

Ergüden, D., Ayas, D., Ergüden, S. A., & Akbora, H. D. (2020). Rare Occurrence of the Young Basking Shark Cetorhinus maximus (Gunnerus, 1765) in the Northeastern Mediterranean. Emerging Trends and Research in Biological Science, 1, 99-105.