/

NASA’da çalışan Dr. Umut Yıldız Türkiye’de vereceği konferansları açıkladı

7 dakikalık içerik

Umut Yıldız yeniden Türkiye’de konferanslar verecek.

NASA‘da çalışan Dr. Umut Yıldız, Twitter’dan yaptığı açıklamada, 16 günlük tatilinde Türkiye’de konferanslar vereceğini söyledi. Dr. Yıldız’ın farklı şehirlerde vereceği konferansların tamamı halka açık ve ücretsiz olacak.

Dr. Umut Yıldız, tweetinde, 22 Kasım-7 Aralık arası ABD’nin Şükran Günü tatilini de birleştirerek Türkiye’de 16 günde birçok şehirde #DerinUzaydaBilim konferansları verip uzay severlerle buluşacağım. Hepsi halka açık ve ücretsizdir!” dedi.

Umut Yıldız’ın konferans vereceği iller

umut yıldız konferans verecek

Umut Yıldız, Twitter’daki tweet zincirinde, konferans vereceği yerlere açıklık getirdi. Konya Bilim Merkezi’nden İskenderun Teknik Üniversitesi’ne kadar birçok ilde konferans verecek olan Dr. Umut Yıldız, iznini Türkiye’de uzay meraklıları ile geçirecek.

Umut Yıldız önce “sürpriz”lerini açıkladı. Yıldız, 2 öğrencinin yol masraflarını karşılayarak konferanslara katılmalarını sağlayacağını belirtti.

Yıldız’ın tweetleri: Sürpriz 1: İki yıldır yazarı olduğum Popular Science Türkiye ve yeni çıkan All About Space Türkiye dergisi sağ olsunlar bütün üniversite konferanslarında belli bir miktar ücretsiz dağıtmak için sponsor oldular. Konferans sonrası dergileri bulacaksınız. Sürpriz 2: Gidemediğim birçok şehirden kendi şehrine davet edenler oluyor ama vakit kısıtlı, çok teşekkürler. En azından elimden geldiğince bu şehirlere uzak şehirlerde oturan 2 öğrencinin otobüs/uçak biletini karşılayıp konferanslardan birine gelmesine yardımcı olmak istiyorum. Öğrencilerden birini Twitter’dan, diğerini Instagram’dan seçeceğim. Sadece otobüs/uçak biletini karşılayacağım için tercih ettiğiniz şehirde kalacak bir yeriniz olduğunu lütfen yorumda belirtiniz. Bunun için en üstteki duyuru tweetini RT yapıp, alta da yorumunuzu bırakınız. Yer ve zamanı belirten duyuru posterleri yayınlandıkça bu tweetin altına ekleyeceğim/güncelleyeceğim. Konferansları bilenler biraz kalabalık olabiliyor, o nedenle toplu gelecekseniz posterlerdeki yerel organizasyona mutlaka bildiriniz. Görüşmek üzere.” 

Ardından Dr. Umut Yıldız, konferans vereceği illeri yazdı.

  • Konya Bilim Merkezi : NASA/JPL’den Dr. Umut Yıldız Konya Bilim Merkezi’ne geliyor. 23 Kasım Cumartesi 16.00’da “Derin Uzayda Bilim” konferansı var!
umut yıldız konya bilim merkezi konferansı
Konya Bilim Merkezi’nin afişi.
  • Çukurova Üniversitesi : Çukurova Üniversitesi’ndeki (Adana) konferans, 26 Kasım 2019 günü saat 13.30’da başlayacak.
umut yıldız Çukurova üniversitesi konferansı
Çukurova Üniversitesi’nin afişi.
umut yıldız, yıldız teknik üniversitesinde
Konferans, Yıldız Teknik Üniversitesi – Multidisipliner İnovasyon Teknolojileri Kulübü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Jeoenformatik Kulübü’nün işbirliğinde gerçekleşecek. 
    • İskenderun Teknik Üniversitesi : İskenderun Teknik Üniversitesi’ndeki (Hatay) konferans, 26 Kasım 2019 günü saat 18:30’da başlayacak.
umut yıldız Iskenderun teknik üniversitesinde
İskenderun Teknik Üniversitesi’nin afişi.
umut yıldız Bilkent üniversitesinde
Bilkent Üniversitesi’nin afişi.
umut yıldız hatayda
Mustafa Kemal Üniversitesi’nin afişi.

umut yıldız Konya'da

Dr. Umut Yıldız kimdir?

Umut Yıldız konferans verecek

Dr. Umut Yıldız, NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory‘de (JPL) derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışıyor. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Yıldız, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisans ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği alanında doktora yaptı. Dr. Umut Yıldız, Herschel Uzay Teleskobu‘nu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldı. Çalışma konuları arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu ve büyük veri analizi ile bilgi madenciliği yer alıyor.

Kaynaklar;