/

Umut Yıldız Bursa İstanbul ve Ankara’da konferans verecek

3 dakikalık içerik

Umut Yıldız Türkiye’de farklı illerde konferans verecek.

NASA‘da (ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi) çalışan astrofizikçi Dr. Umut Yıldız, Türkiye’ye gelerek bu hafta konferanslarda konuşma yapacak. Umut Yıldız, Twitter’da yaptığı bir paylaşım ile konuşma yapacağı konferansları açıkladı. Umut Yıldız;

  • 24 Eylül Salı günü (yarın) saat 11.30’da Bursa Merinos Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde,
  • yine 24 Eylül Salı günü 16.00’da Uludağ Üniversitesi’nde,
  • 25 Eylül Çarşamba günü 16.30’da İstanbul Teknik Üniversitesi’nde ve
  • 28 Eylül Cumartesi günü ise Ankara’da TEDx konferansında sunum yapacak.

Umut Yıldız, konferansların halka açık olacağını ve ücret, kayıt işlemlerinin olmayacağını ifade etti. Umut Yıldız’ın farklı illerde vereceği konferansları, takipçileri ve uzay meraklıları büyük bir heyecanla bekliyor. Dr. Yıldız’ın paylaşımının altına onlarca takipçisi yorum atarak, konferanslara katılacaklarını ifade etti.

Dr. Umut Yıldız’ın tweeti;

Umut Yıldız kimdir?

Dr. Umut Yıldız, NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory‘de (JPL) derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışıyor. Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan Yıldız, Hollanda’da Groningen Üniversitesi’nde yüksek lisans ve Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde de Molekül Astrofiziği alanında doktora yaptı. Dr. Umut Yıldız, Herschel Uzay Teleskobu‘nu kullanarak yıldız oluşum bölgelerinde su ve oksijen moleküllerinin keşfini yapan takımda yer aldı. Çalışma konuları arasında derin uzay iletişimi, yıldız oluşumu ve büyük veri analizi ile bilgi madenciliği yer alıyor.

Kaynaklar;

Dr. Umut Yıldız’ın Twitter paylaşımı

Dr. Umut Yıldız’ın websitesi