Uluslararası Uzay İstasyonu Internet ağı yükseltildi

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun İnterneti çoğumuzunkinden daha iyi

5 dakikalık içerik

Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS), son güncellemelerden sonra çoğumuzdan daha iyi bir İnternete sahip oldu.

Dijital çağda, alçak Dünya yörüngesinde (LEO-Dünya’nın etrafında 160 km yüksekliğinden 2000 km yüksekliğine kadar olan aralığa denk gelen bir yörünge) olsanız bile bağlantı ve bant genişliği önemli. İnternet, gelecekteki misyonlar için Ay’a, Mars’a ve diğer uzay hedeflerine yol açmaya yardımcı olabilecek araştırmalar ve deneyler yaparken büyük önem taşıyor. Bu nedenle NASA, ISS bağlantısını son zamanlarda yükseltti, veri gönderme ve alma oranını etkin bir şekilde iki katına çıkardı.

Alçak Dünya yörüngesindeki veya daha genel olarak Güneş Sistemi’nde hızlı ve etkili iletişim kesinlikle kritik görev verilerinin dünyadaki merkezleri ve bilim insanlarının kontrol etmesini sağlamak için çok önemli. Yeni bağlantısıyla ISS artık, saniyede 600 megabit (Mbps) bağlantıya sahip. Böylece istasyonun herhangi bir zamanda iletebileceği alabileceği veri miktarı, iki katına çıkmış oluyor.

ISS daha ayrıntılı ve yüksek çözünürlüklü veri aktarımı yapabilecek

Bu güncellemeler, NASA’nın planladığı Lunar Orbital Platform-Gateway‘de (gelecekte bir uzay istasyonu) yapılacak benzer yükseltmelerin önünü açmaya da yardımcı olacak. 2000 yılında faaliyete geçmesinden bu yana, ISS, astronotlara ve bilim insanlarına Dünya’da başka türlü mümkün olmayan bir araştırma ortamı sunuyor. Bu araştırmalar, uzun süreli uzay uçuşunun insan vücudu ve diğer organizmalar üzerindeki etkilerini ve teknolojinin mikro çekimde test edilmesini sağlıyor.

Bu deneyler ve teknoloji gösterileri, istasyon ve dünyadaki araştırmacılar arasında yüksek veri aktarım hızlarına dayanmakta. Son güncellemeyle, istasyon daha önce mümkün olandan daha ayrıntılı ve daha yüksek çözünürlükte veri gerektiren yeni deneyler ve teknoloji gösterileri düzenleyebilecek.

NASA’nın Uzay Ağı programı “Space Network”un geliştirme projesi lideri Risha George, bir açıklama yaptı: “Bu proje, gelişmiş radyo frekansı dalga şekillerinin, veri hızlarını artırmak ve yüksek hızlı iletişim hizmetlerinin performansını artırmak için verimli bir şekilde kullanılabileceğini gösterdi. Bu gelişmiş dalga şekillerinin operasyonel kullanımı, Ay’ın yörüngesinde yer alacak ve Mars’ta insan keşiflerinde basamak taşı olacak küçük bir uzay gemisi gibi, gelecek görevler için de kullanılabileceğini gösteriyor.” 

Veriler, ISS ile Dünya arasında, Uzay Ağı adı verilen bir dizi zemin tabanlı anten ve bir İzleme ve Veri Aktarma Uyduları (TDRS) sistemi kullanılarak iletiliyor. Bu uydular çeşitli stratejik konumlar üzerinde yüksek bir yörüngeye yerleştiriliyor ve böylece veriler zemine aktarılabiliyor. Bu, daha sonra sabit hatları kullanarak çeşitli NASA merkezlerine gönderiliyor. Bütün işlem bir saniyeden bile daha kısa sürüyor.

Ayrıca ISS yazılım tabanlı modeme yükseltmeler yapıldı, çeşitli NASA merkezlerinde gelişmiş veri işlemcileri ve yer istasyonlarında yeni yazılım ve donanımlar kuruldu. Teknisyenler daha sonra güncellemelerin doğru çalışmasını sağlamak için kapsamlı testler yaptı. Bu arada, ağ hala 40’tan fazla göreve gerçek zamanlı destek sağlıyordu.

Kaynak;

Science Alert