antarktika belgeseli
/

Ulusal Antarktika Seferleri kapsamında çekilen Antarktika Belgeseli bugün yayında!

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi'nde çekilen Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika belgeseli bugün TRT'de yayınlanacak.

6 dakikalık içerik

Antarktika Belgeseli bugün yayına girecek. Ulusal Antarktika Bilim Seferleri kapsamında çekilen belgeselde, bilim insanlarımızın Antarktika’da yaptığı çalışmalardan kesitler bulunuyor. 4. Antarktika Bilim Seferi’nde çekimleri gerçekleşen Antarktika Belgeseli’nin yönetmeni Burcu Camcıoğlu. Burcu Camcıoğlu bu belgeseli iki kişilik küçük bir ekiple hazırladıklarını belirtiyor. Dünya’nın en soğuk ve en ıssız yerlerinde bilimsel araştırmalarını sürdüren Antarktika ekibini çalışmaları boyunca görüntüleyen Camcıoğlu, seferin heyecanını izleyicilere yansıtıyor. Dünya’nın en az keşfedilen bölgelerinden olan Antarktika’yı ilk kez bir Türk kadın yönetmenin filme alındı. 57 dakikalık Antarktika Belgeseli, “Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika” TRT’de yayına girdi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nin ayrıntılarının yer aldığı belgeselin, bu yıl Teknofest kapsamında TRT ekranlarında yayınlanacağını söyledi. Anadolu Ajansı’nın haberine göre Bakan Varank, “Gezegenin karakutusu Antarktika’nın şifrelerini Türk bilim insanları çözüyor.” dedi.

Bakan Varank’ın belgesel hakkındaki düşüncelerinin yer aldığı tweet;

Bakan Mustafa Varank, Twitter hesabından bir paylaşım yaparak, 4’üncü Ulusal Antarktika Bilim Seferi için hazırlanan “Gezegenin Karakutusu; Antarktika” isimli belgeselin tanıtım videosunu yayımladı. Söz konusu paylaşımda Varank, Antarktika hakkında, “Sahibi, bayrağı, başkenti, yerli halkı ve resmi saat dilimi yok. Gezegenin karakutusu Antarktika’nın şifrelerini Türk bilim insanları çözüyor.” ifadesini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, belgeselin 24 Eylül 2020 günü (bugün) Teknofest 2020 kapsamında TRT’de yayınlanacağını belirtti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı resmi Twitter hesabının ilgili paylaşımı;

Bilim insanlarımızdan “Beyaz Kıta”ya dördüncü ulusal sefer

antarktika belgeseli

TÜBİTAK (Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu) bünyesinde kurulan Kutup Araştırmaları Enstitüsü (KARE), ülkemizdeki kutup çalışmalarını bir çatı altında toplayarak kurumsal kimlik kazandırmaya başladı. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı koordinasyonunda düzenlenen 4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi de TÜBİTAK KARE tarafından yönetildi.

9 Şubat 2020 günü Antarktika’ya gitmek için yola çıkan 24 kişilik araştırmacı ekibi, 8 Mart’ta Türkiye’ye döndü. Bir aylık süreçte araştırmacılar, bölgeden örneklem topladı ve araştırmalarını sürdürdü. Ekip, geçtiğimiz yıl Antarktika’da kurulan geçici bilim yerleşkesinde yer, canlı ve deniz bilimleri alanlarında 15 farklı projeye imza attı.

Belgesel bugün TRT ekranlarında!

antarktika belgeseli

Gelelim belgesele… Dördüncüsü düzenlenmiş olan Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nin ayrıntılarıyla ele alındığı belgesel bugün TRT ekranlarında yayına girecek. “Gezegenin Kara Kutusu; Antarktika” isimli yapıt, 24-27 Eylül’de Gaziantep’te gerçekleştirilecek Teknofest kapsamında TRT 1 ve TRT Belgesel kanallarında yayına girecek.

Tanıtım filminde, Antarktika’dan ve seferden kısaca bahsedildi: “Yeryüzünün en büyük buz çölü; gezegenin en soğuk, en rüzgarlı, en kurak kıtası… Burası dünyanın en uç, en izole noktası. Resmi bir saat dilimi yok, sahibi, bayrağı, başkenti yok. Yerli halkı dahi yok. Bilim ve Barış Kıtası’nda doğa, gerçek bir karantinada. Beyaz Kıta Antarktika gezegenin kara kutusu. Dünyanın geçmişi, bugünü ve yarını bu doğal laboratuvarda saklı. Nerde, nasıl yaşıyor olursanız olun geleceğiniz donmuş kıtada buzlara yazılı. İşte bu nedenle Türk bilim insanları dünyayı anlamak için bildikleri dünyadan çok uzakta, bir ay boyunca 15 farklı projeyi hayata geçirdi. Cumhurbaşkanlığı himayesiyle Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca düzenlenen seferde kara kutunun buza kazınmış şifreleri Türk bilim insanlarınca çözülüyor.” 

Gezegenin Kara Kutusu: Antarktika belgeselinin tanıtım filmi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın YouTube kanalında yayınlandı;

4. Ulusal Antarktika Bilim Seferi’nden bazı fotoğraflar;

antarktika belgeseli

antarktika belgeseli

antarktika belgeseli

antarktika belgeseli

antarktika belgeseli

antarktika belgeseli

antarktika belgeseli

Kaynak;

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı