Haber

Ülkemizde ilk kez görülen balığa “Fenerbahçe” adı verildi

Türkiye’de ilk kez görülen bir balık türü üyesine, renklerinden dolayı “Fenerbahçe” adı verildi.

NTV’nin haberine göre, İskenderun Körfezi’nde bulunan bir balık dikkat çekti. İskenderun Teknik Üniversitesi‘nin (İSTE) yaptığı çalışmalarda, Türkiye sularında ilk kez görülen balığa sarı-lacivert renklere sahip olduğu için “Fenerbahçe” ismi verildi.

Bilimsel adı Pomacanthus imperator olan balık, daha çok tropik denizlerde yaşıyor. P. imperator’a Türkiye’de ilk kez rastlanıldı. İSTE Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Fakültesi Deniz Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cemal Turan, balığı, Tarım ve Orman Bakanlığı Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğü projesi kapsamında, İskenderun Körfezi’ndeki araştırmalarda gördüklerini anlattı.

Prof. Dr. Turan, küresel iklim değişikliği ve Akdeniz’in ısınmasıyla tropik denizlerde yaşayan canlıların Süveyş Kanalı üzerinden Akdeniz’e ulaştıklarını belirlediklerini söyledi. Prof. Dr. Turan devamında, “Akdeniz’in ısınması Türkiye denizlerine doğru bir göç oluşturmaktadır. Bunun sonucu olarak Kızıldeniz’den gelen birçok balık buralara giriş yapıyor. Bu da en son tespit ettiğimiz ‘Pomacanthus imperator’ olarak bilinen balıktır. Akvaryum tarzı bir balıktır.” dedi.

Balığı “Fenerbahçe” adıyla uluslararası literatüre kazandıracağız

Prof. Dr. Cemal Turan, daha önce de papağan balığı ve aslan balığı kayıtlarını verdiklerini belirtti. Prof. Dr. Turan, Fenerbahçe balığının ortalama 1 kilogram ağırlığa ve 31 santimetre uzunluğa sahip olduğunu ifade ederek, “Bu da o tarzlar gibi renkli, gösterişli bir balıktır. Bunun herhangi bir zehirli etkisi görülmemektedir. Biz buna Fenerbahçe formasına benzediği için Fenerbahçe adını vermeyi uygun gördük. Tarım ve Orman Bakanlığına da bildirerek Türkiye denizlerinde yeni bir tür olarak ‘Fenerbahçe‘ balığı görülmüş ve kayıtlara geçmiş oldu.” şeklinde konuştu.

Açıklamalarını sürdüren Prof. Dr. Cemal Turan, İskenderun Körfezi’nin adeta akvaryuma dönüşmeye başladığını vurgulayarak, çeşitli balık türlerinin yaşadığını aktardı. Prof. Dr. Cemal Turan, “Bu, mercan resiflerinin olduğu yerlerde beslenen bir balık. Ekolojik olarak Türkiye denizlerinde ne gibi bir sonuçlar doğurur, bunu zaman içerisinde göreceğiz. TAGEM projesi kapsamında bunları da araştırıyoruz. Bunların ekosisteme dayalı yönetimini oluşturmaya çalışıyoruz. Bunları da bakanlık projemiz içerisinde rapor ettik ve bildirdik. Balığın Akdeniz’de görüldüğü ve adının Fenerbahçe olduğu, uluslararası bilim dergisi Natural and Engineering Sciences tarafından yayın aşamasında kabul edildi. Yayın sonrası bu balığı ‘Fenerbahçe’ adıyla uluslararası literatüre kazandırmış olacağız.” diyerek açıklamalarını noktaladı.

Kaynak;

NTV

Yazar Hakkında

Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik bölümü mezunudur. Bilim ve teknoloji haberciliğinden önce spor ve gündem alanlarında muhabirlik yaptı. Paylaşmak istediğiniz haberler için +90 (541) 380 12 73 numaralı whatsapp ihbar hattımızdan veya [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.
Alakalı İçerikler
HaberTürkiye

NASA'da çalışan Dr. Umut Yıldız Türkiye'de vereceği konferansları açıkladı

Bilim dünyasının son haberlerini kaçırmamak için eposta bültenimize hemen üye olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir