Ukrayna’nın Okulları Askıda, Gençler Orduya Kaydoluyor

4 dakikalık içerik

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal girişimine dair her geçen gün yeni gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Savaş ve çatışmaların her alanı etkilediği gibi bilim camiasını da etkilediği görülüyor. Bilgi ve ilim yuvası olan eğitim kurumları da ne yazık ki savaştan etkileniyor. Birçok eğitim merkezi eğitimi yarıda kesiyor. Bazı haberlere göre öğrenim çağındaki pek çok genç ülkesini savunmak adına askere yazılıyor.

“Üniversite Tüm Dersleri Askıya Aldı”

Kiev-Mohyla Akademisi Ulusal Üniversitesi (NaUKMA) öğretim görevlilerinden Mariia Shuvalova, resmi Twitter hesabından konuya dair bir paylaşım yaptı. 24 Şubat 2022 tarihli bu paylaşımında Kiev-Mohyla Akademisi Ulusal Üniversitesi’nin tüm dersleri askıya aldığını duyurdu. Shuvalova, “Üniversite tüm dersleri askıya aldı. Şimdi öğrencilerim Ukrayna ordusuna katılıyor” şeklinde konuştu.

Hem kendi sosyal medya hesaplarından, hem de çeşitli medya vasıtalarıyla Ukrayna’daki durumları anlatan Shuvalova, Akhbaralaan haber şirketinin yayınladığı videosunu da paylaştı. Shuvalova, “Görüntümün ve titreyen sesimin kusuruna bakmayın. Şuan bu videoyu füze saldırıları arasında çekiyorum. Hemen sığınağa kaçabilmek için hızlıca hazırlandım” diye konuştu. Ukrayna’nın özgür bir ülke olabilmek adına büyük bir demokrasi savaşı verdiğini belirten Shuvalova, öğrencisi olan ve orduya katılan gençlerden bahsetti.

Bogdan isimli öğrencisinden bahseden Shuvalova, “Bogdan çok iyi bir genç, benim öğrencilerimden biri. Vatanını korumak için Ukrayna ordusuna katıldı. Ben onun öğretmeniyim, onun yaşı benden küçük. Benim onun rol modeli olmam gerekiyor, ancak şuan o beni koruyor. Bogdan bana bir mesaj göndererek vatanı için ölebileceğini söyledi” dedi.

Gençler Hızla Özel Askeri Eğitim Alıyor

Rusya saldırısı altındaki Ukrayna’da, eğitim kurumlarında eğitim faaliyetleri kaldığı yerden devam edemiyor. Tüm ülkenin çatışmalara kilitlendiği bu durumda, vatandaşlar askere çağırılıyor. Genç yaşlarında kadın erkek demeden Ukrayna savunma ordusuna katılan vatandaşlar, Rusya’nın ordusuna karşı durabilmek için savaş eğitimi alıyor.

Daily Mail gazetesinin haberine göre birçok Ukraynalı genç, orduya yazılarak düşman askerine karşı durmak istiyor. 21 yaşındaki bir veterinerlik öğrencisi, genç bir kadın avukat ve 32 yaşındaki bir gazeteci; sivil Ukrayna ordusu içerisinde bulunanlardan yalnızca bir kaçı. Orduya katılan ve eğitim görenler arasında bulunan 19 yaşındaki üniversite öğrencisi Daniil Larin durumla alakalı şunları söylüyor, “Eğer ülkelerini düşman işgal ederse, herkesin ne yapacağını bilmesi gerektiğine inanıyorum”.