Ukrayna’nın Eğitim Faaliyetlerine Uluslararası Destek

4 dakikalık içerik

Ukrayna’nın Rusya saldırılarıyla mücadele ettiği günümüzde, eğitim öğretim faaliyetleri de sekteye uğradı. Savaş zamanlarının zorluğu hayatın tüm yönlerini etkilerken, öğrenciler ve öğretmenler de bu durumdan etkilendi. Saldırıların yoğun olduğu bölgelerde okullar tatil edildi, dersler işlenemez duruma geldi. Tüm bu zorluklar içinse uluslararası yardımlar gelmeye başladı.

İçinde bulunduğu savaş durumunda Ukrayna’ya dünyanın pek çok yerinden destek gelmeye devam ediyor. Küresel çapta pek çok üniversite de Ukraynalı vatandaşlara eğitim öğretim faaliyetleri bağlamında destek çıkıyor. Her ülkeden üniversiteler, hem öğrencilere hem de araştırmacılara gerekli imkânları sağlamak için adım attı. Bu imkânların başında üniversite kurumlarının kullanılması, laboratuvar kullanımı, konaklama imkânı, çeşitli eğitim hareketliliği programları, burslar ve hibeler gibi uygulamalar yer alıyor. Tüm bu eğitim yardımlarının duyurusu için Google üzerinden bir veri tabanı açıldı. Bu sayede uluslararası eğitim desteği toplu bir biçimde görülebilir hale geldi.

İstihdam, Burs, Hibe ve Hukuki Destek Sözü

Ukrayna’nın sınır komşusu Polonya; Ukraynalı öğrenci, araştırmacı ve akademik personel için eğitim desteğinde bulunacağını duyurdu. Polonya’nın bu yardımı dâhilinde eğitim faaliyetlerinin devamı, konaklama, istihdam, kısa süreli hareketlilik programları, burslar ve hibeler gibi finansal destek, çeviri desteği ve hukuki destek gibi uygulamalar yer alıyor. Polonya’nın önemli üniversitelerinden Silezya Teknoloji Üniversitesi de, Ukraynalı üniversite öğrencilerine konaklama, burs, eğitim gibi alanlarda yardım edeceğini duyurdu.

Türkiye’nin komşusu Gürcistan’ın üniversitelerinden İlya Devlet Üniversitesi de, Ukraynalı lisans ve doktora öğrencilerine kapılarını açtı. Konaklama ve eğitim faaliyetlerinde destek vereceğini duyuran üniversite, “Kurumumuz, en az 20 öğrenciyi ağırlamaya, konaklamalarını sağlamaya ve İngilizce eğitim veren üniversite programlarına dâhil etmeye hazırdır. Herhangi bir talep derhal üniversitenin merkezi yönetimine iletilecektir” dedi.

Türkiye’den 3 Üniversite Destek Verdi

Ukraynalı araştırmacılara yardım edeceğini duyuran Almanya’daki Münih Teknik Üniversitesi; kısa süreli hareketlilik programları ile birlikte, burs ve hibe gibi finansal destek de verecek. Güney Kore’deki Kore Ulusal Ulaştırma Üniversitesi ise; öğrenciler, doktora öğrencileri, araştırmacılar ve akademik personel için eğitim faaliyetlerinin devamı ve finansal destek alanlarında yardım ediyor.

Tüm bu eğitim yardımları arasında Türkiye üniversiteleri de yerini aldı. Yardım listesinde adı geçen üç Türk üniversite bulunuyor. Sabancı Üniversitesi, Bahçeşehir Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Ukraynalı mağdurlara eğitim desteği verecek. Araştırmacılar, akademik personel ve öğrenciler için ODTÜ tarafından konaklama ve eğitim yardımları yapılırken; Sabancı ve Bahçeşehir Üniversiteleri de araştırmacılara istihdam sağlayacak.