Uçan taksi Lilium

Uçan taksi Lilium ilk tam test uçuşunu yaptı

5 dakikalık içerik

Uçan taksi projesi Lilium ilk test uçuşunu gerçekleştirdi. Alman girişimi olan jet destekli, beş koltuklu uçak, saatte 300 km hıza ulaşabilecek şekilde tasarlandı. Yeni uçağının daha küçük ve dikey kalkış inişli (VTOL) versiyonu 2017’de tanıtılmıştı. Lilium, bu ayın başlarında tam ölçekli bir prototipin ilk uçuşunu,“büyük bir adım” olarak niteledi. Test uçuşu, uzaktan kumandayla Münih üzerinde kısa bir gezintiydi.

2015 yılında kurulduğundan bu yana 100 milyon Euro’dan fazla yatırım yapan firma, 2025 yılına kadar birden fazla şehirde Uber tarzı, uygulama tabanlı hava taksisi sunma hedefini belirledi. Yani Lilium 2025 yılından itibaren gökyüzünde hizmet vereceğinden emin. Pilot kabini ve dört yolcu için en son tasarım, Lilium’un seri üretim modelinin şablonu olacak. Uçak, otonom ile değil pilotla uçuşlarını yapacak, bunun sebebini ise şirket, gerekli makamlardan izin almanın daha kolay olması olarak gösteriyor. Lilium’un kurucu ortağı ve CEO’su Daniel Wiegand bir açıklamayla, “Kentsel hava hareketliliğini gerçeğe dönüştürmek için başka büyük bir adım atıyoruz. Lilium Jet’in kendisi çok güzel ve ilk defa gökyüzüne ulaştığını görmek bizi çok heyecanlandırdı.” ifadelerini kullandı.

Şirket, uçan taksinin video görüntüsünü yayınladı. Ekip, “2017’de, dünyanın daha önce hiç görmediği bir şeyi, iki koltuklu, elektrikli, jet destekli dikey kalkış ve inişli taksisini ortaya çıkardık. Şimdi, beş kişilik prototipimizin ilk uçuşu ile bir sonraki seviyeye taşıyoruz. Lilium Jet, kentsel hava hareketliliğini gerçeğe dönüştürmek için bize başka bir büyük adım atıyor.” şeklinde bir açıklama yaptı.

İhtiyacı olan tek şey küçük bir rampa

Lilium’un benzer uçaklardan nispeten daha basit olan tasarımı, onu diğer uçaklardan daha güvenli ve ekonomik hale getiriyor. Lilium’a, uçuşa girdikten sonra seyir için gereken güç, bir elektrikli otomobilden biraz daha fazla. Sabit kanat tasarımı, drone tabanlı uçaklara sahip rakiplerinden daha uzun bir menzil sağlıyor. Lilium şimdi titiz uçuş testi ile yeni uçağı için sertifika almaya devam edecek. Uçağın bir sonraki dönüm noktası, jeti dikeyden yatay uçuşa sorunsuz bir şekilde hareket ettirmek olacak.

CEO Wiegand, firmanın, toplumun sessiz, yeşil şehir içi hava yolculuğu taleplerini karşılamaya çalıştığını söyledi. Ticaret müdürü Remo Gerber, jetin helikopterin gürültüsünün yaklaşık yüzde 20’sini yaptığını belirterek, “Bunu insanların yaşadığı şehirlerde kullanabilirsin, tamamen elektrikle çalışıyor. Bu çok farklı. Küçük bir kalkış rampasına ihtiyacınız var ve tüm ülkeye bağlanıyorsunuz. Bunu, yol veya tren hatları inşa etmekle karşılaştırın.” dedi.

Morgan Stanley analizine göre, 2040 yılına kadar uçan taksiler için pazar 1,5 milyon dolar değerinde olabilir. Başka eVTOLS (elektrikli kalkış-iniş) sahipleri de var. Uber, bu yılın başlarında çok farklı görünen bir konsept model ortaya koyarken, Airbus otonom Vahana uçağını geliştiriyordu. Çinli dron üreticisi Ehang, VIP’leri 2018’de helikopter şeklindeki eVTOL’a taşıyacak kadar kendinden emin.

Kaynak: The Guardian