uçakta hastanın idrarını ağzıyla çeken doktor

Uçuş sırasında bir doktor acil durumdaki adamın mesanesini pipet kullanarak ağzıyla boşalttı

4 dakikalık içerik

Mesane sorunu yaşayan bir adama, uçakta bulunan doktorlar ilk yardım müdahalesinde bulundu.

Güney Çin’den New York’a uçan bir uçaktaki yolcu, mesane yırtılması riskiyle karşılaştı. Uçaktaki Çinli doktorlar, adamın mesanesini boşaltmak için doğaçlama bir pipet yaptı ve doktorlardan biri hastanın idrarını ağzıyla çekti. Doktorlar, adamın acil kurtarılması gerektiğinin altını çizerek, mesanesinde yaklaşık 1 litre idrarın birikmiş olduğunu belirtti.

Salı günü, Çin’den Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentine giden bir uçakta bulunan yaşlı bir erkek yolcu, kabin ekibine, idrar yapamadığını ve mesane sorunları olduğunu söyledi. O anlarda 10 saatlik yolculuğun henüz 4 saati tamamlanmıştı. Uçakta bulunan Zhang Hong ve Xiao Zhanxiang isimli iki doktor, pilotun tıbbi yardım çağrısına cevap verdi.

uçakta hastaya müdahale eden doktor
Doktorlar Zhang Hong (solda) ve Xiao Zhanxiang, uçuşlarının ortasında acil tıbbi müdahale yaptı. Southern Airlines/ WeChat

Doktorlar kabin ekibiyle birlikte neler yapılabileceğini hızlıca gözden geçirdi. Ardından yere bir battaniye serildi ve hasta buraya yatırıldı. Hastanın durumunu gözlemleyen doktorlar, muhtemel ölümcül sonuçlarla birlikte mesanenin yırtılma riski olduğunu gördü.

Doktorlardan Zhang Hong, müdahale anlarına ilişkin, “Yaşlı adamın karnı şişmişti, hareketsizdi ve çok terliyordu. Şoka giriyordu. Eğer acilen ona yardım etmezsek hayati risk yaşayabilirdi.” dedi.

uçakta hastanın idrarını ağzıyla çeken doktor
Kaynak; WeChat / Southern Airlines

Hastanın ailesi ise doktorlara, hastanın geçmişte prostat büyümesi öyküsü olduğunu söyledi; bu yüzden idrar retansiyonuna (idrar tutukluğu) neden olduğundan şüphelenildi. Doktorlar, oksijen maskesinin borularından plastik bir pipet, uçağın ilk yardım çantasından bir enjektör ve bir bant kullanarak geçici bir kateter (tüp) yaptı. Daha sonra doktorlar elde bulunan bu malzemeleri kullanarak hastanın mesanesini deldi. Ancak doktor Zhang, enjektör iğnesinin çok ince olduğunu fark etti ve ağzını kullanarak idrarı yarım saat boyunca çekip, boş bir şarap şişesine boşalttı.

Zhang, “Bu acil bir durumdu. Başka bir yol bulamadım. Adamın acıya artık dayanamadığını gördüğümde, tek düşüncem idrarı mesanesinden nasıl çıkarabileceğimizdi.” şeklinde konuştu.

Hasta yolcu, operasyonun ardından iyileşmek için yarım saat daha yatırıldı ve doktorlar tarafından muayeneye devam edildi.

Kaynak;

South China Morning Post