uzay yolcusu başvurusu
/

Türkiye’nin insanlı uzay görevi : Uzay yolcusu başvuruları açıldı

10 dakikalık içerik

Uzay yolcusu seçimi için Türkiye Uzay ajansı başvuru almaya başladı. Türkiye’nin insanlı uzay görevi için son başvuru tarihi 23 Haziran olup başvuru koşulları Türkiye Uzay Ajansı sitesinde yayınlandı.  Bu proje Cumhuriyetimizin 100. yılında gerekli eğitimleri tamamlayan bir Türk vatandaşının  Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) misyonlarında görev alması için başlatıldı.

Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Milli Uzay Programı kapsamında belirlenen 10 hedeften biri Türk vatandaşı bir astronotu Uluslararası Uzay İstasyonuna bilimsel faaliyetler gerçekleştirmek üzere göndermektir.  Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılında bir Türk vatandaşı, gerekli eğitimleri aldıktan sonra Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecektir. Bu misyon kapsamında Türkiye’nin insanlı ilk uzay görevi gerçekleştirilecektir. Böylece bilim insanlarımıza Uluslararası Uzay İstasyonu şartlarında deney yapma imkanı sağlanacaktır.

Bu görevi gerçekleştirmek için başvuran Türk vatandaşları arasından 2 (iki) aday belirlenecektir. Seçilen adaylar TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilecek ve 10 (on) yıl mecburi hizmet yükümlülükleri olacaktır. Astronot eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylardan biri yaklaşık 10 gün sürecek uzay görevini gerçekleştirmek üzere Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilecektir.

Uzay yolcusu başvurusu için gereken şartlar

Milli Uzay Programı kapsamındaUzay yolcusu olmak için başvurabileceklerde aşağıdaki şartlar aranıyor:

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı,
 • 23 Mayıs 1977’den sonra doğmuş,
 • Kamu haklarından yasaklanmamış,
 • Yükseköğretim Kurumlarının en az 4 yıllık lisans eğitimi veren Mühendislik, Tıp, Fen Bilimleri/Temel Bilimler veya Fen Bilimleri/Temel Bilimler alanlarındaki Eğitim fakültelerinden birini tamamlamış olmak,
 • Çok iyi derecede İngilizce bilmek, KPDS/YDS2den en az 90 almış olmak

Türkiye’nin insanlı uzay görevine katılım için yaş sınırı 45 olarak belirlendi. Uzay yolcusu seçilmek için gereken beden ölçüleri de aynı zamanda bu duyuruda yer alıyor. Uzay yolculuğu için seçilecek adayın en kısa 149,5 cm, en uzun 190,5 cm uzunluğunda, sandalyede dik otururken baş ucuna kadar olan oturma boy uzunluğu en kısa 78,2 cm, en uzun 101,3 cm, en az 43 kilo ve en çok 110 kilogram olma şartı bulunuyor.

Türkiye insanlı uzay görevi için uzay yolcusu başvurusu sağlık kriterleri neler?

Uzay yolcusu göz sağlığı koşulları:

 • Her iki gözde doğal olarak veya gözlük/kontakt lens ile düzeltme sonrası %100 (Snellen 20/20) görme keskinliğine sahip olmak,
 • Renkli görme bozukluklarından herhangi birine sahip olmamak,

Uzay yolcusu uzuvlar ve protez:

 • Herhangi bir uzuv kaybı veya nakli yaşamamış olmak,
 • Protez kullanmıyor olmak ve vücudunda platin/vida bulunmamak,
 • Tüm eklemler için normal hareket açıklığına ve işlevselliğine sahip olmak,

Uzay yolcusu duyma ve kulak sağlığı koşulları:

 • Duyma kusuru olmamak (normal ses seviyesindeki bir konuşmayı sessiz bir odada arkası dönük şekilde 2 metre mesafeden zorlanmadan ve hatasız duyabilmek),
 • Kulak zarı rahatsızlığı, östaki borusu problemleri, otoskleroz ve benzeri rahatsızlıklar yaşamamış olmak,

Uzay yolcusu için gerekli diğer sağlık koşulları:

 • Kan basıncı/tansiyonu 155/95 altında olmak, kronik kalp ve damar sistemi rahatsızlığı olmamak,
 • Akciğer fonksiyonlarını bozan solunum sistemi hastalığı bulunmamak,
 • Sindirim sisteminde tıkanıklığa sebep olan, uçuş emniyetini riske sokabilecek ciddi hastalık veya geçirilmiş ameliyatların sekelleri bulunmamak,
 • İdrar ve üreme yollarında (genitoüriner sistem) hastalık veya geçirilmiş ameliyatların sekelleri bulunmamak,
 • Uçuş emniyetini riske sokabilecek ciddi veya bulaşıcı enfeksiyon hastalığı bulunmamak,
 • Büyük jinekolojik ameliyat geçirmemiş olmak,
 • İnsülin veya diğer hipoglisemik ilaçlar ile tedavi gerektiren diyabet (şeker) rahatsızlığı olmamak.

Uzay yolcusu psikolojik sağlık ve nörolojik sağlık kriterleri:

 • Panik bozukluk, anksiyete bozuklukları, psikotik bozukluk, bipolar bozukluk, intihar düşüncesi, uyuyamama (insomnia) veya diğer ağır kişilik bozukluklarından birini yaşamamış olmak,
 • Hayatının herhangi bir döneminde alkol, uyuşturucu/uyarıcı madde veya ilaç bağımlılığı yaşamamış olmak,
 • Karanlık, yükseklik, hız, kaza, kalabalık, boğulma/nefessiz kalma, dağınıklık, yalnızlık/izolasyon, kapalı/dar alan korkusu olmamak,
 • Epilepsi, titreme (tremor), MS (multiple skleroz), inme (felç) gibi sinir sistemi rahatsızlıkları ve nedeni bilinmeyen bilinç bozukluğu yaşamamış olmak,

Uzay Yolcusu başvuru sayfası

Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu, Milli Uzay Programı kapsamında gerçekleşen bu çalışmaya başvurular https://uzayabasvuru.tubitak.gov.tr/   adresinden kayıt yaptırılarak gerçekleştirilecek.

Bu çalışmayla ilgili tüm duyuru ve önemli konular Türkiye Uzay Ajansı sayfası üzerinden yayınlanacak. Başvuru sahiplerinin bu duyuruları kaçırmaması için Türkiye Uzay Ajanı sayfasını takip etmeli.

Cumhuriyetin 100. yılında Uluslararası UZay İstasyonu (UUİ)’na gönderilmek üzere seçilecek olan2 adayın 10 yıl mecburi hizmet şartı bulunuyor.

Türkiye insanlı uzay misyonu ve uzay yolcusu başvurusu süreci nasıl olacak?

Türk Uzay Yolcusu ve Bilim Misyonu kapsamında uzay yolcusu olmak için başvuru süreci iki aşamalı değerlendirme ile ilerleyecek. İlk başvurular TC. Kimlik numarası ile internet üzerinden yapılacak. Daha sonra ilk aşamayı geçen başvuru sahipleri mülakata çağırlacak ve gerekli hallerde ek belgeler istenebilecek.

 1. İnsanlı uzay misyonu başvurusunda bulunmak için uzaya.gov.tr adresinden T.C kimlik no ile Başvuru Sistemi’ne kayıt olmak gerekmektedir. Başvuru Sistemi yoluyla yapılan başvurular haricinde başvuru kabul edilmeyecektir.
 2. Başvuruların en geç 23 Haziran 2022 tarihi saat 20:23’e kadar yapılması gerekmektedir.
 3. Adaylar başvuruları esnasında Başvuru Sistemi’ne girmiş oldukları beyan ve belgelere göre değerlendirilecektir. Girilen bilgi ve belgelerin herhangi birinde eksik veya yanıltıcı bilgi olması durumunda uzay yolcusu başvurusu geçersiz sayılacaktır.
 4. İlk aşamayı geçen başvuru sahiplerinden, sonraki değerlendirme aşamalarına geçebilmeleri için ek bilgi, belge, doğrulama, test, tetkik ve muayeneler talep edilebilecektir.
 5. Mülakata çağrılacak adaylar, detaylı değerlendirme süreci sonrasında belirlenecektir. Mülakat öncesinde veya sonrasında uygulanacak kapsamlı değerlendirme süreçlerinde elenen adaylar herhangi bir hak iddiasında bulunamaz.
 6. Seçilen 2 (iki) aday TUA veya TÜBİTAK bünyesinde istihdam edilecek ve 10 (on) yıl mecburi hizmet yükümlülüğü olacaktır.

Not: Süreçle ilgili tüm gelişme ve duyurular uzaya.gov.tr adresinden takip edilmelidir.