/

Türkiye’nin İlk Ticari Uydusu Şimdi Uzayda!

3 dakikalık içerik

Türkiye’nin ilk insanlı uzay görevi başvurularının açılması kamuoyunda büyük yankı uyandırırken, 26 Mayıs 2022 tarihinde uzay alanında yeni bir gelişme daha yaşandı. Türkiye Uzay Ajansı bu defa, Türkiye’nin ilk ticari uydusunun başarılı bir şekilde uzaya fırlatıldığını duyurdu. Connecta T1.1 uydusunun uzaya gönderilmesini sağlayan uzay şirketi Plan-S, uydunun sorunsuzca fırlatıldığını twitter hesabından paylaştı.

9 Ay Gibi Kısa Bir Sürede Üretildi

Oldukça kısa bir dönemde hazırlanan uydunun uzaya fırlatılması sosyal medyada büyük yankı uyandırdı. Türkiye Uzay Ajansı (TUA) bu büyük başarıyı anlatırken, “9 ay gibi kısa bir sürede üretilen Türkiye’nin ilk ticari uydusu Connecta T1.1, başarıyla uzaya fırlatıldı” ifadelerini kullandı. TUA, bu önemli gelişmenin arkasındakilere de teşekkür ederek, “Ülkemizin uzay ekosisteminin gelişimine katkı sunacak bu kıymetli adım için Plan-S ekibini yürekten tebrik ediyoruz” dedi.

Connecta T1.1 uydusunun uzaya fırlatılışı büyük bir ilgiyle beklenirken, Plan-S ekibi twitter hesabı üzerinden sık sık paylaşımlar yaparak merakları giderdi. Son olarak 26 Mayıs 2022 tarihinde saat 16.52’yi gösterdiğinde Plan-S ekibi, “Connecta T1.1 ayrımı onaylandı. Şimdi uzaydayız!” şeklinde paylaşımda bulundu.

IoT İletişimi İçin Yazılım Tanımlı Uydu Olacak

Connecta T1.1, hem Türkiye’nin uzaya gönderilen ilk uydusu olması, hem de kısa sürede hazırlanması ile gündeme geldi. Bu konuyu internet sitesi üzerinden açıklayan Plan-S ekibi, “ConnectaT1.1 üretim döngüsü bir yıldan kısa bir sürede tamamlandı” dedi. Uydunun üretim amacına da değinen ekip, “Connecta T1.1’in temel amacı, IoT iletişimi için Yazılım Tanımlı Uydu olarak hizmet etmektir” ifadelerine yer verdi.